Aktuality

Zahoďte strach z UV záření!

Zahoďte strach z UV záření!

Léto je v plném proudu a mnohé z nás čeká období letních dovolených – ať už v tropech, nebo v našem krásném Česku. Přirozeně tak budeme trávit ještě více času venku, pod neúprosnými slunečními paprsky. Opět je proto aktuální každoroční téma kvalitní ochrany (nejen) očí před UV zářením, které je sice důležité po celý rok, ale v létě to platí dvojnásob. V dnešním článku se s vámi podělíme o to, proč byste ochranu před sluncem neměli podcenit a jak si na trhu z nepřeberného množství slunečních brýlí vybrat správně.

Ultrafialové paprsky se dělí na tři druhy –  UVA, UVB a UVC. Nebezpečí nám hrozí z paprsků UVA a UVB, které nedokáže zastavit ozonová vrstva atmosféry. UVA paprsky postihují naše centrální vidění a mohou poškodit žlutou skvrnu (část sítnice v zadní části oka). Přední část oka (rohovka, čočka) pak pohlcuje UVB paprsky, které mohou nadělat ještě více paseky než UVA.

Riziko poškození očí v důsledku UV záření se nevyhne nikomu, kdo se dlouhodobě vystavuje slunci bez dostatečné ochrany očí – a to samozřejmě včetně dětí. Jsou faktory, které toto riziko ještě zvyšují. Jak jsme již naťukli, největší riziko hrozí lidem, kteří dlouhé hodiny pracují venku, zatímco na ně plnou silou dopadají sluneční paprsky, případně dětem, které si na slunci hrají. Zvýšené nebezpečí nastává také u lidí, kteří prošli operací šedého zákalu nebo mají jiné nemoci sítnice. Podobnou kategorií jsou i lidé, kteří berou léky jako jsou tetracykliny, sulfonamidy, antikoncepce, diuretika nebo sedativa, protože ty zvyšují citlivost očí na světlo.

 

Druhy poškození UV zářením

Bez nedostatečné ochrany očí nám při vystavení UV záření hrozí řada potíží, ze kterých můžeme vypíchnout následující:

„Sněžná slepota“ (fotokeratitida): Poškození rohovky způsobené tím, že se slunce odráží od povrchu jako je písek, voda nebo sníh. Oči trpí takovou bolestí, že je v podstatě nelze otevřít.

„Surfařské oko“ (pterygium): Růžový, trojúhelníkový výrůstek ve spojivkové tkáni, který vzniká působením slunce v kombinaci se silným větrem. Může způsobit zarudnutí, podráždění a rozmazané vidění.

Šedý zákal: Zakalení oční čočky, které vzniká v důsledku dlouhodobého vystavení UV záření, zejména v pokročilejším věku. K odstranění je často nutná operace.

Rakovina očního víčka: UV záření může vést ke vzniku bazocelulárního karcinomu, spinocelulárního karcinomu kůže a melanomu na oblasti očního víčka, kde je kůže velmi tenká a náchylná k poškození sluncem.

 

Jak správně vybrat sluneční brýle?

Základem správného pobytu na přímém slunci je samozřejmě kvalitní ochrana zraku i kůže pomocí opalovacích krémů s dostatečným SPF faktorem a kvalitních slunečních brýlí. Hlavními parametry při výběru brýlí je ochrana zraku a komfort. Je důležité, aby brýle dobře seděly vašemu tvaru obličeje, netlačily vás po stranách a dobře zakrývaly oči ze všech stran. Co se týče UV filtru, slunečnímu záření byste se měli vystavovat s brýlemi, které mají hodnotu UV filtru alespoň 400. Pokud jde o barvu skel, záleží na účelu, pro který brýle chcete využít – oranžová či červená skla se používají pro sport (zvyšují kontrast), modrá skla jsou vhodná pro dalekozraké osoby, hnědá naopak pro krátkozraké.

Rozhodně doporučujeme koupi brýlí v optice, kde s pomocí optika můžete vybrat vhodné sluneční brýle vám přímo na míru. Můžeme vám zaručit, že v Optice Fénix naleznete pouze brýle ověřených značek té nejlepší kvality. Je totiž v našem zájmu vám s ochranou proti UV záření skutečně pomoci a zamezit tomu, abyste trpěli následky nedostatečné či nekvalitní ochrany před sluncem.

Za celý tým Optiky Fénix vám přejeme co nejkrásnější léto bez újmy na zraku!

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Mýty a fakta o měření dioptrií optometristou a lékařem
Prevence a bezpečnost zraku u dětí
Nejnovější články
Menu