Aktuality

FAKTA & MÝTY o zraku

JAK JE TO S TOU MRKVÍ ANEB ŠEST MÝTŮ O ZRAKU

 

Taky se na vás mýty o zraku valí ze všech stran? O tom, co mu škodí, co napak pomáhá, co byste měli a neměli? Pak nezoufejte, protože jsme tu od toho, abychom vše uvedli na pravou míru! V dnešním článku si vyvrátíme šest mýtů o zraku a podíváme se na to, jak se to má doopravdy. Čtěte dál a třeba zjistíte i to, jestli váš zrak skutečně zachrání obří zásoby mrkve.

MÝTUS 1: VIDÍM VŠE BEZ PROBLÉMU, TAKŽE MÁM PERFEKTNÍ ZRAK

Ve světě optometrie se setkáváme s termínem „vidění 20/20“, který označuje osobu, jejíž centrální vidění je v pořádku a klasická vyšetření podstupuje bez problémů. Tito lidé se pak domnívají, že mají perfektní zrak, ale ne vždy tomu tak je. Zrak je komplexní záležitost a i lidé se zdánlivě bezproblémovým zrakem mohou při komplexnějším vyšetření narazit na mezery. Může se jednat o problematické periferní vidění, špatné propojení levého oka s pravým, případně špatná spolupráce mezi očima a nervovým systémem. Jinými slovy jde o vady, které  klasickým vyšetřením nezjistíte a žijete v domnění, že vaše oči jsou zcela v pořádku. A možná se pak marně snažíte najít příčinu problémů, které mohou souviset se zrakem, ač se tak zprvu netváří. Proto v rámci prevence nezapomínejte na komplexní oční vyšetření, které vám rádi nabídneme i v Optice Fénix, a to za využití prvotřídních nástrojů.

MÝTUS 2: ČTENÍ ZA ŠERA MI ZNIČÍ ZRAK

„Nečti potmě, kazíš si zrak!“ Věta, kterou mnozí z nás nejspíš nejednou zaslechli. Tak zkazí mi to zrak nebo ne? No, jediný rozdíl mezi čtením za šera a čtením s dostatečným osvětlením je ten, že v druhém případě na text lépe uvidíte. Toť vše. Tím pádem nejspíš budete číst rychleji, protože vaším očím potrvá kratší chvíli, než slova rozluští. Oči musí při slabém osvětlení vynaložit trochu více úsilí, tudíž se nejspíš rychleji unaví, ale rozhodně je to nezkazí. Vždyť v dobách před vynálezem elektřiny lidé také mnohdy četli při svíčkách.

MÝTUS 3: SEZENÍM BLÍZKO U TELEVIZE SI KAZÍM ZRAK

Podobně jako v případě čtení, i tady možná řada z nás odmalička slýchávala, ať jde dál od té televize, nebo si zkazí zrak. Mýtus je to v tom smyslu, že samotné sledování televize zblízka vám zrak rozhodně nezničí. Nicméně zcela bez následků to také není! Sezení blízko jakékoliv obrazovky, ať už jde o televizi nebo počítač, může způsobit únavu očí a bolest hlavy. Důvodem je fakt, že oční svaly jsou v takových chvílích v křeči, což nám ubírá energii a způsobuje únavu. Proto se zejména při práci u počítače doporučuje udržovat dostatečnou vzdálenost od obrazovky a dělat si pravidelné přestávky. U těch ale nestačí jen odvrátit zrak a přesunout ho k jiné aktivitě, při níž bude nadále aktivní (například čtení). Chceme, aby si zrak naopak odpočinul, proto je důležité podívat se na pár minut do dálky větší než šest metrů.

MÝTUS 4: NOŠENÍ BRÝLÍ LENIVÍ OČI

Toto tvrzení je rozhodně největším mýtem co se zraku týče. Nošením brýlí nikdy ničemu neublížíte. Správné dioptrie jsou nesmírně důležité, protože vizuálnímu systému je vyhrazena jedna třetina mozkové kapacity a 85-90 % informací mozek získává prostřednictvím očí. Když tyto informace nejsou správné a přesné, mozek musí nějakým způsobem kompenzovat, což se negativně odráží na našem zdraví – odnášíme to fyzickou i psychickou únavou, špatným postavením těla, bolestí očí, krční páteře a zad. Rovněž máme vyšší spotřebu energii a tím pádem i vyšší potřebu rychlých cukrů jako sladké limonády, čokolády, energetické nápoje. Pokud je vám celý den špatně, jedním z důvodů může být zhoršené vidění. Nikdy si tedy nemyslete, že brýle vám oči zleniví. Jejich nošením můžete zlepšit život nejen sobě, ale i okolí.

MÝTUS 5: BRÝLE JEN NA TABULI

Ruku v ruce s předchozím mýtem jde i tvrzení, že „syn/dcera potřebuje brýle jen na tabuli“. Tento mýtus, se kterým se setkáváme právě především u dětí, je skutečně jen mýtem a jeho dodržováním můžete svým dětem ublížit. Brýle na předpis musíme nosit po celý den (výjimkou jsou brýle určené na čtení). Co může nastat, pokud dítě bude nosit brýle jen na tabuli? Nastane u něj problém se soustředěním a nepozorností ve škole, zpomalí se jeho schopnost vnímání a zapamatování informací a bude trpět roztěkaností nebo i poruchami pozornosti. Spojení „brýle jen na tabuli“ tedy vyškrtněte ze svého slovníku a dbejte na jejich nošení po celý den.

MÝTUS 6: KDYŽ BUDU JÍST HODNĚ MRKVE, BUDU MÍT ZRAK JAKO OSTŘÍŽ

Odmalička slýcháme, že mrkev je dobrá na oči. A skutečně tomu tak je. Mrkev totiž obsahuje velké množství vitamínu A, který tělo pro udržení dobrého zraku potřebuje. Nicméně mrkev samozřejmě není jediná potravina bohatá na vitamín A. Typicky ho najdeme například v listové nebo barevné zelenině (špenát, salát, červená paprika, petržel, brokolice), dále v rybách nebo mléčných výrobcích. Zařazovat do jídelníčku potraviny s vitamínem A je určitě důležité k tomu, abychom náš zrak podpořili. Rozhodně nás to však zcela nespasí v tom smyslu, že by nám snad hromada mrkve vylepšila zrak natolik, až bychom mohli zahodit dioptrické brýle. Faktem tedy je, že bez dostatku vitamínu A náš zrak může chřadnout, ale problémy se zrakem jeho konzumací nezmizí.

Podařilo se nám vyvrátit některé mýty, kterým jste třeba doposud věřili? Věříme, že teď o něco lépe víte, jak se pro dobrý stav svého zraku do budoucna chovat, co dělat či nedělat a co vám skutečně může uškodit. Pro více tipů nebo užitečných znalostí si přečtěte některý z našich starších článků, nebo nás sledujte na sociálních sítích, ať vám neutečou žádné novinky.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Co ovlivňuje barvu našich očí
Ohlédnutí za 18. Ročníkem módní přehlídky TOP MÓDA
Nejnovější články
Menu