Aktuality

Trénink zraku zlepšuje sportovní výkon

TRÉNINK ZRAKU ZLEPŠUJE SPORTOVNÍ VÝKON!

Pokud jste si jako jedno z novoročních předsevzetí dali zlepšení svého výkonu v určité sportovní aktivitě, pak vás možná bude zajímat, že i trénink zraku nám v dosažení sportovních výsledků může značně pomoci. V minulém článku jsme se dozvěděli, jak důležité je správné zapojení zraku při lyžování, a dnes na to plynule navážeme.

DOBRÝ SPORTOVNÍ VÝKON VYŽADUJE DOBRÉ VIZUÁLNÍ DOVEDNOSTI

Asi není překvapením, že většina dovedností, která byla klíčová pro výkon na lyžích, platí pro sporty obecně. Ač se jednotlivé sporty značně liší, všechny se opírají o základní dovednosti, ve kterých se můžeme s pomocí tréninku zraku zlepšovat. Pojďme si je tedy shrnout a rozšířit!

Minule jsme si řekli o důležitosti koordinace těla a očí a naprosté koncentrace. Trénovat svou koncentraci je třeba nejen kvůli naší bezpečnosti, ale především u míčových sportů i pro zlepšení celkového výkonu. Je totiž až příliš snadné nechat si v nestřežené chvíli odvést pozornost a přijít o možnost skórovat, což žádný sportovec jistě nechce dopustit. Stejně důležitá je i koordinace pohybu očí a celého těla, které nutně musí ve stejnou chvíli reagovat na vnější podněty a vzájemně spolupracovat, aby dosáhly kýženého výsledku. Vše se navíc ve sportu odehrává v rychlém sledu, proto je u koordinace hlavní rychlost a přesnost.

Další užitečnou a mnohdy nezbytnou dovedností je správný odhad vzdálenosti sebe či jiných hráčů od různých předmětů v daném sportu. V praxi jde například o to, že jako hráč fotbalu musíte správně odhadnout, kde míč po výkopu dopadne. Plavec zase musí správně vyhodnotit, kdy se otočit při dosažení konce bazénu. Pokud tuto vzdálenost dlouhodobě odhadujete špatně, pak je na místě pomocí zraku trénovat své prostorové vnímání.

U většiny sportů je třeba vnímat a reagovat na množství rychle se pohybujících podnětů, ať už jde o míč, spoluhráče či protivníka, nebo po hřišti běžíte vy sami a připravujete se na určitou akci. V každém případě je naprosto klíčové, abyste i ve velké rychlosti na všechny tyto podněty dokázali dostatečně zaostřit svůj zrak, jinak bude velmi obtížné dovést jakoukoliv akci do konce. Zároveň je žádoucí podněty sledovat hlavně očima místo neustálého otáčení hlavou, což by vás mohlo vyvést z rovnováhy. Proto je nejen při sportu důležitá koordinace obou očí a trénink jejich pohybů, se kterým vám pomůžeme u nás v optice s využitím přístroje Right Eye.

PROČ JE VE SPORTU DŮLEŽITÉ TRÉNOVAT SVŮJ ZRAK?

Ve světě profesionálních sportovců je povědomí o důležitosti tréninku zraku a vizuálních dovedností naštěstí již poměrně rozšířené. Nejenže tedy sportovci trénují daný sport, chodí do posilovny, zlepšují svou fyzičku a výdrž, ale neopomíjejí ani trénink zraku. Jsou si totiž vědomi toho, že je pro dobrý výkon a formu úplně stejně důležitý – mnohdy ještě víc. Podstupují tedy profesionální měření zraku, které vyhodnotí, na čem by pro zlepšení svého výkonu měli zapracovat, a následně tyto mezery vyplňují pomocí pravidelného tréninku dle personalizovaných cviků.

Ať už sportujete profesionálně či rekreačně, určitě na trénink zraku nezanevřete. Fyzický trénink je sice nepochybně důležitý, ale pokud se zaměříte i na své kognitivní funkce a začnete o sportovní aktivitě uvažovat jako o komplexnější činnosti, váš výkon se může dostat na mnohem vyšší úroveň. Studie dokázaly, že pravidelný trénink zraku při sportu značně napomáhá zrychlení a zefektivnění našich reakcí. Důraz je třeba klást především na onu pravidelnost, protože pravidelné a dlouhodobé trénování dokáže téměř zázraky, ať už se jedná o cokoliv. Jinak tomu není ani v případě našich očí.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Zarámuj si LÁSKU!
Workplace EYE wellness month
Nejnovější články
Menu