Aktuality

Workplace EYE wellness month

BŘEZEN – WORKPLACE EYE WELLNESS MONTH

Americké oftalmologické společnosti již před lety ustanovily březen jako „workplace eye wellness month“. V překladu se jedná o měsíc propagace povědomí o zdravém zacházení s naším zrakem v pracovním prostředí. Důvod pro tuto osvětu není jen tak ledajaký. Dle zjištění totiž tisíce pracovníků ročně utrpí poranění očí kvůli nesprávnému zacházení s pracovními pomůckami či nesprávné péči o své oči během pracovního procesu.

Na připomínku toho, jak důležité je své oči během práce chránit, vám přinášíme několik tipů, které můžete do svého pracovního procesu implementovat. V rámci tohoto měsíce jde zejména o rozšíření povědomí o syndromu počítačového vidění, který je následkem dlouhodobé práce před obrazovkou počítače. Proto budou následující tipy určeny především pro ty z nás, kteří svůj pracovní režim tráví v kancelářích či na home office. A vzhledem k tomu, že v posledních pár letech se počet pracovníků na home office podstatně rozšířil, určitě nás nebude málo. Řada tipů se pak týká nejen práce, ale i popracovní výplně našeho času, při níž k našim očím rovněž mnohdy nejsme příliš šetrní.

Pojďme se podívat, jak si pracovní režim upravit pro zlepšení našeho zdraví!

NASAĎTE SI BRÝLE!

Prosté, ale trefné. Řada lidí tak dlouho odkládá řešení svého problému se zrakem, až se k „pouhému“ zhoršenému vidění přidají další zdravotní problémy. Při mžourání na obrazovku s cílem rozluštit, co to na ní vlastně je, se k ní nevědomky co nejvíce přibližují. Nejenže tím svůj problém se zrakem absolutně nezlepšují, ale ještě si neustálým přisunováním hlavy k monitoru zadělávají na problémy s páteří a zády. K tomu se navíc může přidávat časté pobolívání hlavy kvůli přílišné blízkosti k obrazovce a mohli bychom pokračovat. Řešení je přitom tak jednoduché! Pokud skutečně pociťujete zhoršení svého zraku, které vám jakýmkoliv způsobem ztěžuje práci za počítačem, nemávněte nad tím rukou, ale skutečně si běžte opatřit brýle s vhodnými dioptriemi. Předejdete tak hašení případných budoucích komplikací.

UDRŽUJTE ODSTUP OD OBRAZOVKY

Už jsme to nakousli – udržení dostatečného odstupu od obrazovky je pro pohodu našich očí velmi důležité. Obrazovky elektronických zařízení totiž produkují škodlivé modré světlo, kterému se sice zcela vyhnout nedokážeme, ale různými způsoby můžeme zmírnit jeho vliv na naše zdraví. Tím nejjednodušším je právě dostatečná vzdálenost od obrazovky, přičemž se doporučuje vzdálenost zhruba na délku paže. Můžeme si přitom ohlídat i správné držení těla – při menší vzdálenosti bychom se s největší pravděpodobností hrbili, což může způsobit další zdravotní problémy.

Ochranu před modrým světlem můžeme však posunout na ještě vyšší úroveň, ať už snížením jasu obrazovky a nastavením filtru modrého světla, který se zpravidla na všech zařízeních nachází, nebo koupí brýlí blokujících modré světlo. Kvalitní brýle nám poskytují naprostou ochranu před modrým zářením obrazovek. Zároveň jsou vhodné i pro pozdní práci před počítačem, protože jejich nošení před spaním zkvalitňuje náš spánek.

ZAVEĎTE PRAVIDELNÉ PAUZY

Zlaté pravidlo 20-20-20 říká, abychom při práci na počítači každých 20 minut odvrátili zrak a na 20 vteřin se zadívali na předmět vzdálený 20 stop (pravidlo je převzato z angličtiny, 20 stop je cca šest metrů). Stačí se klidně zadívat z okna, případně můžete oči i na 20 vteřin zavřít. Oči si tak odpočinou od obrazovky a automaticky začnete více mrkat. Při pohledu do monitoru podvědomě mrkáme méně a naše oči tak neprodukují slzný film, který může způsobit vysychání rohovky. Jednou za čas se pak při takové pauze můžete i trochu protáhnout či projít po kanceláři, aby se vaše tělo pořádně prokrvilo a nebylo tak ztuhlé.

Tip: Nastavte si na telefonu upozornění na každých 20 minut, abyste si na tyto pauzy zvykli postupně je začali dělat automaticky.

POZOR NA SYNDROM SUCHÉHO OKA

Zmíněné vysychání rohovky je při práci za monitorem častým problémem. Nejjednodušším způsobem, jak tomu předejít, je skutečně se naučit často očima mrkat. Už tak jednoduché ale není si na pravidelné mrkání myslet, proto máme i jiné možnosti, jak své oční okolí zvlhčit a zabránit pálícím a napuchlým očím, což jsou možné následky tzv. syndromu suchého oka. Jednou z možností jsou kapky do očí, které povrch oka zvlhčí a předejdou vysychání. Obzvlášť v případě, kdy pálení či zarudnutí očí již aktivně pociťujete, kapky do očí tyto příznaky dokážou podstatně zmírnit. Pozor však na výběr kvalitních kapek do očí! Vždy se poraďte se svým optometristou, abyste nakonec nesáhli po něčem, co vašim očím ještě více ublíží. Dobrým pomocníkem může být také zvlhčovač vzduchu, zejména pokud pracujete v chladném prostředí a hodně vytápíte. Teplo z topení celé prostředí ještě více vysouší, což zvlhčovač vzduchu dokáže zmírnit a vašim očím ulevit.

Závěrem bychom rádi apelovali i na ty z vás, kteří pracují v jiných, třeba i rizikovějších prostředích, aby bezpečnost svých očí nepodceňovali, protože zrak je opravdu jedna z nejcennějších věcí, které máme. Vždy se seznamte s jakýmkoliv nebezpečím, které vám při výkonu určité aktivity hrozí a zajistěte, že jste opatřeni veškerými potřebnými ochrannými pomůckami. Stačí totiž i malé podcenění k tomu, abychom si dokázali vážně ublížit, a zdraví máme přece jen jedno. Doufáme, že na bezpečnost a pohodu svých očí budete myslet po celý rok.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Trénink zraku zlepšuje sportovní výkon
Nulový tarif
Nejnovější články
Menu