Aktuality

Co ovlivňuje barvu našich očí

CO OVLIVŇUJE BARVU NAŠICH OČÍ

 

Možná jste někdy uvažovali nad tím, čím to, že jsou vaše oči zrovna modré, hnědé nebo zelené. A možná jste úvahu skončili tím, že je to dáno geneticky a že barvu očí nejčastěji dědíme po rodičích. Ale co když má každý z vašich rodičů úplně jinou barvu očí než vy? Jde to nějak vysvětlit? No, kdyby nešlo, tak bychom se samozřejmě neptali. V dnešním článku se tedy podíváme na zoubek odlehčenému tématu toho, co vše stojí za barvou vašich očí, ať v tom máte jednou pro vždy jasno.

PROČ MÁ NĚKDO SVĚTLÉ OČI A JINÝ ZASE TMAVÉ?

Z úvodu už vás asi napadlo, že geny nebudou jediným faktorem ovlivňujícím barvu našich očí. A nejsou ani tím hlavním. Tím je totiţ pigment zvaný melanin, respektive mnoţství melaninu, které máte ve své duhovce (barevná část oka kolem zorničky). Melanin v sobě má každý z nás, ale co se liší je jeho podíl a rozložení v rámci očí. V praxi potom jedinci s velkým množstvím melaninu mají zpravidla tmavší oči než ti, kteří mají melaninu méně. Tedy: hnědoočci mají v duhovce podstatně víc melaninu než lidé s modrýma či zelenýma očima.

Buňky, které tvoří melanin, neovlivňují jen barvu očí, ale také barvu vlasů a pokožky. Tyto buňky tvoří pouze dva druhy pigmentu – hnědý a červený. Žádný jiný v našich očích nenajdeme, takže modré oči rozhodně nejsou způsobeny modrým pigmentem. Jak už jsme si vysvětlili, větší mnoţství pigmentu, primárně toho hnědého, způsobuje hnědé zabarvení očí. Důvodem, proč třeba právě vaše oči jsou modré, je jednak menší mnoţství pigmentu a zároveň bílá kolagenová vlákna v pojivové tkáni duhovky. Tato vlákna rozptylují světlo a mohou tak způsobit modrou barvu duhovky.

Modrá a hnědá jsou dvě barvy na opačných koncích spektra, co se barvy očí týče. A co barvy, které jsou někde mezi nimi, jako zelená, světlounce hnědá nebo šedá? Zde opět záleží na množství pigmentu. Lidé s těmito očima tedy mají různorodé množství pigmentu a v některých případech i části zcela bez pigmentu.

JAK JE TO TEDY S TĚMI GENY?

Zmínili jsme, že genetika má na barvu očí do jisté míry také svůj vliv. Vědci dříve věřili, že na barvu očí má vliv jen jediný gen. Dnes ale víme, ţe svůj podíl na rozhodující barvě má vedle pigmentu hned několik genů. Studie v tomto oboru stále pokračují a neustále se vyvíjí, stejně jako se vyvíjí metody výzkumu. Nyní je počet genů, které mají na barvu očí vliv, stanoven na číslo 11. Vzhledem k tomu, mezi kolik genů je dědičnost barvy očí roztříštěná (a s postupujícími výzkumy toto číslo pravděpodobně ještě poroste), rozhodně nemůţeme spoléhat na fakt, ţe dvěma rodičům s hnědýma očima se musí zákonitě narodit i hnědooké děti. Ač je to možnost, vůbec to tak být nemusí – jak jsme si ukázali, na to má v celé věci až moc důležité slovo pigment.

CO JSTE O BARVĚ OČÍ MOŢNÁ NEVĚDĚLI?

Pojďme se podívat na pár zajímavých faktů, které pro vás možná budou novinkou:

  • Většina dětí se rodí s modrýma očima, která mohou postupem času ztmavnout nebo změnit barvu. S věkem se totiž může změnit množství melaninu v duhovce. Nejpozději kolem šestého roku věku by však již barva měla být stálá.
  • Nejčastější barvou očí na světě je hnědá, kterou má více než polovina populace.
  • Naopak nejméně lidí má zelené oči – pouhá dvě procenta populace.
  • V některých případech mohou mít lidé kaţdé oko jiné barvy – tento jev se nazývá heterochromie. Buď se tak narodí, nebo může jedno oko změnit barvu i v průběhu života. Nejčastějšími příčinami jsou zranění oka, nemoc nebo určitá léčiva.

Doufáme, že po dnešním článku už jste na téma zbarvení očí profíci. Ať už je barva vašich očí taková či maková, z informací o pigmentu vyplývá jedna krásná věc. Tou je fakt, že kaţdý z nás má unikátní zbarvení očí, protoţe máme jedinečnou kombinaci a poměr pigmentu v duhovce. Pokud tedy občas zatoužíte po změně barvy očí, vzpomeňte si, že vaše oči jsou unikát. A nejen z toho důvodu je proto nezapomínejte chránit – s aktuálním nástupem léta a exotickými dovolenými především před UV zářením ze sluníčka.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Během červencových svátků zavřeno
FAKTA & MÝTY o zraku
Nejnovější články
Menu