Aktuality

Mýty a fakta o měření dioptrií optometristou a lékařem

Mýty a fakta o měření dioptrií optometristou a lékařem

Váhali jste někdy, zda se svým očním problémem zajít k očnímu lékaři či k optometristovi? Případně vlastně netušíte, jaký je mezi těmito dvěma profesemi rozdíl? Nezoufejte, protože zcela jistě nejste jediní. Ač jsou role optometristy a očního lékaře jasně vymezeny, jejich definice bývají často zaměňovány a na základě toho vznikají mýty. Právě ty budeme vyvracet v dnešním článku, po jehož dočtení už budete přesně vědět, kdy zajít k optometristovi a kdy k očnímu lékaři.

Mýtus číslo 1: Optometrista mi zrak nedokáže vyšetřit, protože to není lékař

Abychom tento mýtus uvedli na pravou míru, je třeba si definovat základní rozlišení těchto profesí – oční lékař léčí nemoci očí, zatímco optometrista měří zrak. To znamená, že optometrista vám zrak zcela jistě vyšetřit dokáže, dokonce se přesně na to specializuje. Optometrista je ideálním odborníkem, za kterým zajít při problémech s viděním. Dokáže totiž změřit kvalitu zraku, odhalit vaše dioptrie a další parametry a poradit vám při výběru těch správných brýlí či kontaktních čoček.

Mýtus číslo 2: Optometrista mi může předepsat léky

Zde se dostáváme do oblasti toho, co leží mimo kompetence optometristy. Optometrista dokáže zrak změřit a zvolit správnou korekci, ale nedokáže ho vyléčit, respektive vyléčit nemoci oka. Proto na ně nemůže ani předepisovat léky. K tomu je třeba navštívit očního lékaře, který oko prohlédne do hloubky, dokáže odhalit oční choroby a zahájit jejich léčbu.

Mýtus číslo 3: K optometristovi se chodí jen na pomoc s výběrem brýlí

Ano, optometrista je ten správný odborník, na kterého se obrátit při výběru brýlí či kontaktních čoček. Ale rozhodně to není jeho jediná ani hlavní kompetence, jak jsme již popsali výše. Optometrista dokáže především pomocí velmi přesné technologie vyšetřit refrakční stav oka – tedy diagnostikovat zrakové vady jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopie, skryté šilhání, případně i špatnou spolupráci očí nebo problémy s funkčním viděním. Na základě diagnózy vám pak velmi individuálním přístupem pomůže vybrat takové dioptrie a korekční pomůcku, které budou sedět vám přímo na míru. Při zjištění problémů s funkčním viděním zároveň dokáže nastavit trénink na posílení svalů.

Pojďme si to shrnout! Když vás bude trápit únava očí, nebudete dobře vidět do dálky či na blízko nebo třeba při řízení, ideálně zajdete za…

…optometristou! U něj budete mít jistotu toho, že s naprostou přesností vyhodnotí stav vašeho zraku a zvolí korekci, díky které vám špatné vidění nebude snižovat kvalitu života.

 

A pokud si oko například zraníte, budete mít podezření na zánět, začne vás náhle bolet, zaznamenáte velmi náhlou změnu ve vidění, neodkladně zajdete za…

…očním lékařem! Očního lékaře zároveň navštivte i v případě, že uběhly dva až tři roky od poslední prohlídky – a to i pokud máte pocit, že vám „nic není“, protože prevence je naprostý základ!

 

Kdy tedy zajít ke komu?

Závěrem se hodí přehledně zhodnotit, kdy a proč navštívit optometristu a kdy očního lékaře, a také jaké jsou výhody či nevýhody každé z možností.

Optometrista…

  • krátkou objednací dobu – nemusíte na termín čekat několik týdnů či měsíců
  • vám s přesností vyšetří kvalitu zraku
  • vám přímo na místě pomůže s výběrem brýlí či kontaktních čoček, které si můžete rovnou objednat
  • dokáže pomocí moderních technologií preventivně zkontrolovat riziko na šedý či zelený zákal
  • dokáže preventivně zkontrolovat oční pozadí (pomocí snímku sítnice, který ve spolupráci s lékaři zkontroluje na oční nemoci) – v případě podezření na nemoc vás pošle ke specialistovi

 

Oční lékař…

  • vám dokáže vyšetřit oční pozadí, odhalit oční choroby a zahájit léčbu
  • vám může předepsat léčivé přípravky
  • nemusí mít tu nejpřesnější technologii na měření dioptrických hodnot
  • vám může dát termín prohlídky až za několik týdnů či měsíců

 

Tak co, máte už v rozdílu mezi optometristou a očním lékařem jasno? Věříme, že ano. Zároveň doufáme, že pokud vás trápí problémy se špatným viděním či únavou očí, nyní již víte, kam zajít. S řešením vašeho problému se zrakem vám velmi rádi pomůžeme i v Optice Fénix. Naši špičkoví optometristé vám poskytnou zcela individuální a osobitý přístup, postarají se o váš zrak a prostřednictvím té nejmodernější technologie najdou to pravé řešení vám přímo na míru.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Den dětí 2024
Nejnovější články
Menu