Aktuality

Sportujte bezpečně! Ochrana očí při sportu

SPORTUJTE BEZPEČNĚ! OCHRANA OČÍ PŘI SPORTU

 

Pomalu, ale jistě nastává období venkovních sportovních aktivit. Spolu s ním však přichází také rizika poranění, která s sebou nese každý sport. Většině by přitom šlo ve velké míře předejít díky dostatečné ochraně očí, která bohužel není zrovna nejpopulárnějším řešením. Mnoho lidí, především z mladší generace, si tak oči při sportu nijak nechrání. V dnešním článku vám uvedeme důvody, proč byste ochranu očí neměli brát na lehkou váhu, a představíme vám způsoby, jak zraněním očí při sportu předejít.

PROČ NEPODCEŇOVAT OCHRANU OČÍ?

Každoročně se zranění očí při sportu nevyhnou tisícům lidí. Přestože spousta z nich naštěstí vyvázne bez vážných následků, někteří takové štěstí nemají a musí se s následky vyrovnávat delší dobu – v mnoha případech se přitom jedná o děti. Mezi nejběžnější zranění patří  zhmožděniny, k nimž dochází po nárazu předmětu do oka (může jít o míč nebo třeba loket). Podobně tomu je i u odřenin, kdy se do styku s okem dostane cizí předmět, který však nepronikne skrze oko a ve většině případů tak nezpůsobí trvalé následky.

Závažnějšími případy jsou otevřená poranění oka, při nichž je narušen povrchu oka kvůli vniku cizího předmětu. Tato poranění je nejčastěji třeba řešit chirurgicky. Může jít například o prasknutí nebo protržení oka – v závislosti na závažnosti daného zranění hrozí i riziko oslepnutí. V neposlední řadě nelze opomenout ani radiační poranění, tedy poranění v důsledku  vystavení oka přílišnému množství UV záření.

JAK PŘI PORANĚNÍ OKA POSTUPOVAT

Při poranění oka je nejprve klíčové oko znehybnit, aby se tak utišila bolest. Ideálně obě oči zakryjte sterilním krytím a zafixujte šátkem nebo kusem látky. Tím omezíte pohyb očí a pomůžete snížit bolest. Následně je samozřejmě nutné zraněného co nejdříve dopravit k lékaři, který zhodnotí závažnost poranění a následnou léčbu.

PREVENCE PORANĚNÍ OKA U SPORTU

  1. Vybudujte si z ochrany návyk

Pokud si z jakékoliv činnosti vybudujeme návyk, stane se zautomatizovaným procesem, nad kterým se nebudeme zamýšlet a jednoduše ho uděláme. To platí i v případě ochrany očí, přičemž zde je ideální začít již v dětství. Rodiče, trenéři nebo jakékoliv osoby dohlížející na děti u sportovní činnosti by měli ochranu očí podávat jako standardní postup a ideálně jít příkladem. Při konzistentním chránění očí od dětství je mnohem vyšší pravděpodobnost toho, že si děti tento návyk přenesou do dospělosti a sníží tak riziko poranění.

  1. Nechte si při výběru ochranných brýlí poradit

Je třeba mít na paměti, že klasické brýle nejsou náhradou ochranných pomůcek. Ochranná výbava se liší sport od sportu, a je namístě zkonzultovat váš konkrétní případ s optikem. Důležitými faktory u ochranných brýlí jsou odolnost vůči rozbití a vhodný materiál, který v obličeji nepřekáží. Špatně uzpůsobené brýle mohou být nepohodlné a nemusí poskytovat dostatečnou ochranu. Optik vám pomůže zvolit ochranné brýle, které budou ideální volbou pro daný sport a stanou se součástí vaší sportovní výbavy.

  1. Seznamte se s riziky poranění v daném sportu

K poranění může dojít v jakémkoliv sportu, ale v závislosti na druhu sportu se liší výše rizika i druh poranění. Ačkoliv jsou zranění nepředvídatelná, v zájmu bezpečnosti je důležité seznámit se s riziky nejběžnějších poranění v daném sportu. Díky tomu budete vědět, jak v případě poranění postupovat a poskytnout co nejpohotovější pomoc – ať už sobě či druhým.

  1. Mějte se na pozoru i v roli diváka

Riziko poranění diváků při sportovních událostí je v porovnání se sportovcemi samozřejmě mnohem nižší; přesto tu do určité míry je. Jako přihlížející se tak mějte na pozoru obzvlášť, pokud sedíte v blízkosti hřiště či sportovního prostoru. Může totiž dojít například ke špatně namířenému hodu, který skončí v publiku, kdy je opět nutná pohotová reakce. Publikum by si toho mělo být vědomé a případně se určitým způsobem chránit.

Přestože je dobré mít při sportu povědomí o možných zraněních, rozhodně by vám to nemělo sebrat chuť sportovat. S přiměřenou mírou ochrany je jakákoliv forma sportu pro vaše celkové zdraví jedině prospěšná a s nastávajícím teplým obdobím můžeme venkovní sportovní aktivity jedině doporučit.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Ve sváteční dny 1. a 8. května bude prodejna Optiky Fénix uzavřena!
Nejnovější články
Menu