Aktuality

Světový den zraku

SVĚTOVÝ DEN ZRAKU

Na druhý říjnový čtvrtek každoročně připadá Světový den zraku, který je pro nás ideální příležitostí uvědomit si, zda péči o zrak dáváme dostatečnou prioritu. Tím spíše vzhledem k tomu, že letošním tématem Dne zraku je péče o oči v pracovním prostředí – velké téma posledních několika let, kterému jsme se letos v Optice Fénix také intenzivně věnovali. Dnešní den bychom s vámi rádi oslavili zajímavostmi o zraku a tipy na to, jak si přizpůsobit pracovní prostředí tak, abychom si zrak co nejvíce chránili.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

člověk mrká v průměru 15x za minutu? To znamená, že zhruba 10 % z celého dne máme zavřené oči (spánek zde není zahrnut)! Mrkání je důležitý proces, kterým se oči čistí a zvlhčují, a například při práci s počítačem máme tendence mrkat méně. Není tedy vůbec na škodu občas si vědomě zamrkat, ať předejdeme zarudnutí či pálení očí.

lidé jsou jedinými tvory se schopností produkovat slzy v reakci na emoce? Jiná zvířata produkují slzy pouze kvůli zvlhčení či očištění očí.

celý proces vidění zaměstnává třetinu lidského mozku? Proto je velmi důležité vnímat zrak jako součást komplexního neurovizuálního systému.

nedokážeme kýchat bez mrkání? Schválně to můžete zkusit!

delfíni mohou spát s otevřenýma očima? Konkrétně většinou spí s jedním okem otevřeným, protože jejich mozek dokáže odpočívat na poloviny – jedna polovina odpočívá, zatímco druhá je aktivní a umožňuje delfínům během spánku dál plavat.

oči vytvoří obraz, který je vzhůru nohama a obrácený? Mozek si pak vizuální informaci srovná tak, jak má ve skutečnosti vypadat.

chameleoni se dokážou každým okem ve stejnou chvíli dívat jiným směrem?

 

JAK SI PŘIZPŮSOBIT PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ?

Při práci z kanceláře či z domova může spousta drobností ovlivnit to, zda se budeme potýkat s podrážděním očí, bolestí hlavy či zad. Nejjednodušším způsobem, jak tomu předejít, je ujistit se, že je vaše pracovní prostředí co nejlépe přizpůsobeno vašim potřebám! Následující kroky, které zvládnete během pár minut před začátkem pracovní doby, vám k tomu mohou dopomoci:

 • Sedíte ve vzdálenosti zhruba 50 centimetrů od obrazovky.
 • Obrazovka je očištěna od prachu a umístěna tak, aby ji neoslňovalo světlo z oken či osvětlení.
 • Místnost, v níž pracujete, je dostatečně osvětlena.
 • Velikost textu na obrazovce je dostatečná a nemáte tak potřebu sklánět se nebo se hlavou přibližovat k obrazovce.
 • Obrazovka je od vás mírně nakloněna dozadu.
 • Židle je vám dostatečnou oporou pro celé tělo a sedíte s celými chodidly na zemi.
 • Ideálně máte po ruce kvalitní brýle blokující modré světlo.

ZRAK VS. PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ

Napadlo vás někdy, jak moc může dobrý zrak ovlivnit váš pracovní výkon a produktivitu? Pokud myslíte, že s výkonem nemá zrak co dělat, jste na omylu. Když se naše tělo totiž necítí dobře a komfortně, nedokáže se plně věnovat pracovním aktivitám. V posledním přehledu se proto podíváme na statistiky vypovídající o vztahu mezi zrakem a pracovní produktivitou:

 • Pokud náš zrak funguje správně, máme šanci vydělávat více, než pokud se při práci potýkáme s problémem se zrakem. Jedna ze studií prokázala, že 46 % lidí po operaci šedého zákalu postoupilo v platové třídě.
 • Téměř 9 z 10 zranění očí v pracovním prostředí lze předejít vhodnou ochranou očí.
 • I nepatrná oční vada může snížit vaši produktivitu o 10 % a přesnost v pracovních úkolech o 22 %.
 • Při ignorování zranění oka můžete riskovat ztrátu zraku.
 • Přes 160 milionů lidí, kteří prodělali střední až vážnou ztrátu zraku, bylo v produktivním věku.
 • 90 % případům ztráty zraku lze předejít. Pokud se oční vada odhalí včas, ve většině případů je možné ji léčit nebo zpomalit.

Dnešní den je v neposlední připomínkou toho, jak fascinujícím a komplexním smyslem zrak je. Většina z nás se pravděpodobně řadí mezi šťastlivce, kteří se na svět očima skutečně dívat mohou. Toho bychom si měli patřičně vážit a nebrat to jako samozřejmost, protože počet lidí, kteří takové štěstí nemají, je až příliš vysoký. Na závěr vám tedy přejeme, ať svému zraku dopřáváte tu nejlepší péči, aby vám sloužil co nejlépe po co nejdelší dobu.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Zpomalte krátkozrakost s čočkami MYCON
AKCE „ŘIDIČI“
Nejnovější články
Menu