Aktuality

Máte nepozorné dítě?

MÁTE NEPOZORNÉ DÍTĚ? MOŽNÁ MÁ JEN PROBLÉM SE ČTENÍM!

Má vaše dítě problém udržet pozornost? Projevuje se to na jeho chování a výsledcích ve škole? A víte, že se nutně nemusí jednat o poruchu osobnosti? Na vině může být něco tak jednoduchého jako problém se čtením způsobený oční vadou. Plynulé čtení totiž vyžaduje skvělé vizuální dovednosti a když se jich nedostává, dokáže to proces čtení podstatně zkomplikovat. A to pak vede k dalším problémům pro dítě samotné – napomínání, špatné známky, dítě se nezvládá soustředit na učení nebo na výuku, protože nedokáže pořádně číst a je to pro něj omezující… V dnešním článku se podíváme na to, jak rozeznat, že se jedná o oční vadu a jak dítěti situaci ulehčit nebo problém se zrakem úplně odstranit.

Vizuální systém je komplikovaný a důvodů, proč dítě nedokáže plynule číst může být celá řada. Patří mezi ně třeba problém na text zaostřit, což má za následek luštění každého slova v textu a s tím spojenou frustraci. Může dojít i k tomu, že mozek nedokáže spojit informace přicházející z levého a pravého oka a výsledkem je rozmazané vidění a nechuť ke čtení. Případně nastane problém v pohybech oka, kdy při rychlém přechodu od jednoho slova k druhému trvá adaptace na jiný vjem, což čtení samozřejmě značně zpomaluje.

JAK ROZPOZNAT OČNÍ VADU?

Jak ale poznat, že má zrovna vaše dítě oční vadu, která mu brání podat co nejlepší výkon? Pár projevů už jsme zde nakousli, ale pojďme si je shrnout a doplnit. Odhalit vizuální problém u dětí je obzvlášť obtížné, protože dítě samo si mnohdy neuvědomuje, že špatně vidí, a přestože má určité problémy, nedokáže je pojmenovat. Oční vady se však zpravidla projevují více způsoby. Kromě toho se dítě při problémech se čtením bude chovat určitým způsobem, kterého si jako rodič můžete všimnout. Co by vám tedy mohlo napovědět, že vaše dítě trpí oční vadou?

  • Nedokáže se delší dobu soustředit na jednu věc, přebíhá od jedné aktivity k druhé.
  • Má až přehnanou nechuť k chození do školy nebo psaní domácích úkolů.
  • Vykazuje známky frustrace, kterou samo nedokáže pojmenovat.
  • Po dočtení textu má problém ho shrnout.
  • Vyhýbá se aktivitám spojených se čtením, vymlouvá se.
  • Při pohledu na vzdálenější předměty často mrká, mžourá nebo nestandardně naklání hlavu.

Některé z příznaků nemusí být nutně známkou oční vady, ale je velká pravděpodobnost, že tomu tak je. Proto pokud u svého dítěte některé z výše zmíněných bodů zpozorujete a máte podezření na problémy se čtením, objednejte ho na komplexní vyšetření očí – ideálně neurovizuální vyšetření. Jedině tak odhalíte příčinu problému a budete schopni dítěti pomoci zlepšit celkovou kvalitu života.

JAK MŮŽETE SITUACI ZLEPŠIT?

A teď to nejdůležitější – na problémech se čtením lze skutečně pracovat a pomocí jednoduchých cviků je zcela odstranit. Účinnější než běžně prováděný test čtení z optotypu je komplexnější vyšetření, které za pomocí technologie dokáže pochopit, jak dítě skutečně čte. Přesně to nabízí přístroj Right Eye, který pro vás máme k dispozici v Optice Fénix. Test čtecích dovedností zanalyzuje pohyby očí při čtení, zařadí ho do kontextu věku dítěte, odhalí nedostatky a na základě toho mu připraví cviky na míru. Při pravidelném cvičení doma uvidíte podstatné rozdíly ve schopnosti čtení vašeho dítěte a zlepšíte jeho každodenní aktivity

Ať už máte podezření na problém nebo nechcete podcenit prevenci, objednejte se k nám na vyšetření přístrojem Right Eye a přesvědčte se o jeho účinnosti!

 

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Oči jsou bránou do mozku
Jak využít vizuální paměť při učení?
Nejnovější články
Menu