Aktuality

Oči jsou bránou do mozku

OČI JSOU BRÁNOU DO… MOZKU

 

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak vlastně naše oči vidí? Jak to celé funguje a na čem závisí to, co opravdu vidíme? Odpověď asi nebude velkým překvapením. Tak jako u řady dalších činností našeho těla, i tady je podstatným činitelem náš mozek. A dnes se podíváme na kloub tomu, jak je mozek s očima propojený a proč je pro dobrý zrak třeba o něj pečovat.

 

Zrak je obecně považován za hlavní smysl, kterým vnímáme veškeré dění a podněty kolem nás. Nicméně to, jak naše oči okolní dění vnímají, je přímo závislé na tom, jak tyto podněty zpracuje náš mozek. Může se totiž stát, že ačkoliv máte zdánlivě naprosto bezchybný zrak, váš mozek musí vynaložit nebývalé úsilí k tomu, aby vizuální informace správně „přečetl“ a zpracoval. To značí, že nastal problém někde na cestě z očí do mozku – v našem neurovizuálním systému.

PUTOVÁNÍ VIZUÁLNÍHO SIGNÁLU Z OČÍ DO MOZKU

Pojďme si shrnout celou cestu vizuálního podnětu. Naše oči registrují objekt, od kterého se odráží světlo. To následně putuje ve formě světelných receptorů do vrstvy v zadní části našeho oka, které se říká sítnice. V té se mimojiné nachází čípky zajišťující barevné vidění. Sítnice přijme světelné signály a zpracuje je.

Po zpracování okem nastává přesun vizuálního signálu do mozku. Můžeme si představit, že oko je tenkými drátky zapojeno do zdroje. Těmito drátky jsou nervová vlákna vedoucí ze sítnice do mozku, přičemž po cestě s sebou nabírají vizuální signály. Aby to ale nebylo tak jednoduché, nervová vlákna cestou čeká pěkné dobrodružství. Část vláken, která nese informace z pravého oka, se totiž odpojí od své původní skupiny a přesune se do levé strany mozku. Totéž platí i naopak. Nedochází k tomu ale jen tak pro nic za nic, protože tato změna směru nám umožňuje mít větší prostorovou představivost, díky které třeba jen tak nenakráčíme do zdi.

Před konečným dopravením vizuálního signálu do mozku ho nervová vlákna vyloží ještě v části mezimozku, kde se sjednotí s ostatními smysly, což nám pomůže třeba k lepší rovnováze. Následně už vizuální signál konečně doputuje do své cílové destinace, kde ho mozek naposledy zpracuje a vytvoří z něj smysluplný vjem, který skutečně vidíme a můžeme na něj řádně reagovat. Netřeba dodávat, že celý tento komplikovaný proces (zde samozřejmě velmi zjednodušen) se děje rychlostí světla, takže si ho ani nemáme šanci všimnout.

CO ZPŮSOBÍ PROBLÉM V NEUROVIZUÁLNÍM SYSTÉMU?

Anatomické okénko je tímto uzavřeno. Na základě zjednodušeného popisu cesty, kterou vizuální signál urazí z oka do mozku, si nyní snadno dokážeme představit, co může zapříčinit určitou vadu či nesrovnalost v tom, co vidíme a co bychom správně měli vidět. Může se totiž stát, že vizuální signál cestou někde špatně odbočí a místo do mozku doputuje někam jinam, kde potom dokáže udělat neplechu. Kvůli tomu mozek špatně zpracuje vizuální informaci a vysílá špatnou odezvu – tím pádem i my můžeme na signál špatně reagovat, nebo nereagovat vůbec. K samotnému vidění nám tedy sice slouží oči, ale mozek má zásadní vliv na to, jakou informaci z očí skutečně získáme.

Sečteno a podtrženo – sebemenší problém v propojení očí a mozku dokáže naše celkové vidění pěkně potrápit. I v případě, že je váš zrak diagnostikován jako bezproblémový, můžete pociťovat, že něco přece jen není v pořádku. Zdroj problému pak může být někde jinde – s velkou pravděpodobností právě v propojení s mozkem. Žádný takový problém není moudré brát na lehkou váhu. Při jeho ignorování totiž může problém vyeskalovat do bodu, kdy je záchrana už podstatně náročnější. Na místě je tedy komplexní neurovizuální vyšetření, které zanalyzuje, co přesně se cestou při přenosu vizuální informace z očí do mozku pokazilo. Vyšetření je samozřejmě více než vhodné i preventivně, protože ne všechny problémy mají vždy pozorovatelné projevy.

Chcete zjistit, na jaké úrovni je spolupráce vašich očí a mozku? Přijďte k nám do Optiky Fénix, kde jako jediní v republice nabízíme vyšetření na unikátním přístroji Right Eye. Přístroj Right Eye vám poskytne komplexní analýzu funkce vašeho neurovizuálního systému a na základě vyšetření obdržíte jednoduchá cvičení, jak můžete oči z pohodlí domova trénovat a podstatně zlepšit své dynamické vidění!

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Nulový tarif
Máte nepozorné dítě?
Nejnovější články
Menu