Aktuality

Rok se mění, zrak zůstává stejný

ROK SE MĚNÍ, ZRAK ZŮSTÁVÁ STEJNÝ…

…proto bychom ani v roce 2023 neměli zapomínat na pravidelnou péči o něj. Jak ji tedy zařadit mezi naše každodenní aktivity? Na úvod nového roku vám přinášíme tipy na skutečně udržitelná předsevzetí v souvislosti s naším životním stylem, za které vám poděkují i vaše oči.

TIP Č. 1 – DOPŘEJTE SI DOSTATEČNÝ SPÁNEK

Ze všech stran slýcháme, že kvalitní spánek je pro naše zdraví klíčový, ale přesto ho mnohdy zanedbáváme. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na co vše má málo spánku vliv? Pokud ano, pak vás nepřekvapí, že špatným spánkovým režimem trpí i naše oči. Rozostřené vidění, suché oči nebo pálení očí – to vše může být způsobeno únavou kvůli nedostatečnému spánku, který se zákonitě musí někde projevit. Proto učiňte alespoň sedmihodinový spánek v novém roce svou prioritou. Nejen, že se budete po probuzení cítit plní energie do nového dne, ale vaše tělo vás odmění i zlepšením metabolismu a kognitivních funkcí.

TIP Č. 2 – NECHTE SI ZKONTROLOVAT OČI

Kdy naposledy jste si byli nechat zkontrolovat váš zrak? Pokud to bylo tak dávno, že už si ani nevzpomínáte, je nejvyšší čas to napravit. Spoustu problémů či nedostatků našich očí totiž sami ani nedokážeme odhalit – nemusí mít třeba žádné pozorovatelné projevy, ale přesto v našich očích mohou klíčit a nasekat paseku až později. Nezapomínejte tedy na pravidelné preventivní vyšetření očí alespoň jednou za dva roky, u osob starších 40 let pak ideálně jednou ročně.

TIP Č. 3 – CHRAŇTE SE PŘED UV ZÁŘENÍM

Víte, že sluneční paprsky na nás dosahují, i když je zataženo? V létě nebo v zimě, před UV zářením bychom měli být ostražití vždycky. Kromě kůže má negativní dopad i na oči. Dlouhodobý přímý pohled na slunce nebo dlouhodobé vystavení slunečním paprskům mohou vést k rakovině nebo šedému zákalu. Proto své oči před slunečním zářením chraňte celoročně a při přílišném vystavení vždy použíjte patřičnou ochranu, tedy kvalitní sluneční brýle proti UV záření.

TIP Č. 4 – DBEJTE NA VYVÁŽENOU STRAVU

Vše, co do svého těla dáváme působí jako palivo pro správnou funkci našich orgánů. Abychom tedy v novém roce podpořili svůj zrak i v rámci svého jídelníčku, je dobré se zaměřit na nutričně vyvážené pokrmy. V případě očí můžeme konkrétně přidat více listové zeleniny a vajíček, které obsahují antioxidanty prospěšné pro naše oči. Příznivé účinky mají i omega 3 mastné kyseliny obsažené především v rybách jako losos, sardinka, tuňák nebo pstruh. Ke správné funkci vaše oči potřebuji také vitamín C, který nalezneme například v paprice, jahodách, brokolici a citrusových plodech.

TIP Č. 5 – CHRAŇTE SE PŘED MODRÝM ZÁŘENÍM OBRAZOVEK

V dnešní době se modrému záření obrazovek nedokáže vyhnout nikdo z nás. O to méně ti, kteří před monitorem musí trávit pracovní dobu. Přitom na nás může mít dost negativní vliv – přichází s ním bolesti hlavy, zarudlé a suché oči nebo i rozostřené vidění. Naštěstí jsou metody, které nás před ním dokážou alespoň zčásti ochránit. Nejjednodušší z nich je udržovat dostatečnou vzdálenost od obrazovky. Kromě toho většina počítačů i mobilních zařízení  v nastavení nabízí filtr modrého světla, který záření dokáže zmírnit. A abyste svým očím dali odpočinout, zkuste do své pracovní rutiny zařadit pravidelné pauzy – alespoň každou hodinu odveďte pozornost vás i vašich očí na chvíli od obrazovky.

Ať už se do své životosprávy v roce 2023 rozhodnete implenetovat cokoliv, vězte, že i sebemenší změna bude pro vaše zdraví velkým pokrokem. Přejeme vám úspěšný rok 2023 plný rozhodnutí prospěšných pro zdraví nejen vašich očí. 

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

PF 2023
Lyžování a zrak
Nejnovější články
Menu