Aktuality

Historie zraku – 3. díl

V prvním dílu jsme se psali o vynálezu brýlí a prvních pokusech o jejich výrobu. V druhém dílu jsme navázali významem brýlí na dálném východě a Velké Británii. Jaká byla další cesta historie zraku?

NEWTON, HUYGENS, JAK TITO SLAVNÍ PÁNOVÉ OVLIVNILI VÝVOJ BRÝLÍ?

16. a 17. století dalo optice řadu významných osobností. Christiana Huygense (Teorie světla), Isaaka Newtona (Zákon gravitace), který na poli optiky sestavil první zrcadlový dalekohled a na základě pozorování, že optické hranoly rozkládají bílé světlo do jednotlivých barev viditelného spektra, rozvedl teorii barev.

Abraham a Santa Clara díky své knize o brýlích, svým vtipem a satirickým příměrem, obrací pozornost a cit čtenářů k lepšímu způsobu života s brýlemi. Víte, že Newtonem vyvinutou částicovou teorii světla, použil Antoni van Leeuwenhoek ke tvorbě jednoduchého mikroskopu pro své bádání ve světě drobných částic, mikroskosmu?

NEJEN ZDRAVOTNÍ POMŮCKA, ALE I SPOLEČENSKÝ DOPLNĚK

Začátek 18. století a častý výjev noblesních pánů nosících oblek a brýle, které byly symbolem postavení a duchovního osvícení. Vedle nezbytné špacírky a těžkého nábytku byly doplňky jako klobouk nebo brýle v této době velmi vyhledávané. V tomto období bylo již možné rozlišit brýle na dálku a na čtení. Kolem roku 1710 použila firma Metzler a spol. marketingový tah ve formě obrazu Jana Kupeckého, který na vlastním portrétu má na očích brýle na dálku a na stolku brýle na čtení. Tento obraz rozesílala svým klientům. Brýle se pomalu stávají velmi používanou a mnohdy nepostradatelnou součástí. Svoji roli hrají všude! Víte, co to je „Monokl“? Je to typ brýlí skládající se z jediné čočky přibližně o průměru lidského oka. Čočka je zasazena do tenkého rámu, který je připojen provázkem či řetízkem k oblečení. Známými nositeli monoklu byli Fritz Lang, Erich von Stroheim, Richard Tauber, Walter Model, Wilhelm Keitel nebo také česká herečka Růžena Šlemrová …

NA BLÍZKO ČI NA DÁLKU, UŽ ŽÁDNÉ DILEMA

Další velký pokrok přišel v 19. století objevem sira Benjamina Franklina, který jako první spojil brýle na dálku a brýle na blízko do jedné obruby. Zajímavostí je, že na tento nápad sir Franklin přišel v době, kdy řešil dilema, zda si číst nebo pozorovat ruch okolo sebe. Aby mohl oboje zároveň, vzal kulaté brýlové obruby, jedna skla na dálku a jedna na blízko. Tato skla rozpůlil a slepil je k sobě tak, že díl na dálku zůstal v obou očnicích nahoře a díl na blízko v obou očnicích dole. Toto byl první krok k dalšímu rozvoji oční optiky. Víte, co se skrývá za názvem „Cvikr/Skřipec“? Typ binokulárních brýlí, bez nožiček, které se spínají na kořen nosu. Z důvodu jeho častého padání býval často vázán s řetízkem.

VELKÝ POKROK A BUDOUCNOST

20. století přineslo absolutní rozvoj oční optiky. Začaly se objevovat pojmy jako vysokoindexová skla, zabarvovací skla, skla s odstíněním škodlivého modrého spektra, skla s luxusní perspektivou, skla pohlcující odlesky světel či skla odolné proti špíně i oděru. Dále polykarbonátové brýlové čočky a multifokální brýlové čočky, které a i jiné najdete v široké nabídce našeho partnera Alcon. Více se začalo dbát o prevenci nejen z důvodu časného odhalení vady zraku, ale také, zda se u vás neskrývá nějaká závažnější nemoc jako je např. Glaukom tzv. „Tichý zloděj zraku“. Každý by měl pravidelně docházet na oční vyšetření, včetně screeningu zeleného zákalu, alespoň jednou za dva roky, zejména máte-li 40 a více let. Proto nepodceňujte prevenci u svého očního optika, který vám ve spolupráci s oční klinikou Lexum, nabídne nejlepší péči o vás zrak. Doba svou náročností na zrak, otevřela i další odvětví na něj zaměřené a to Neurovizuální trénink, se kterým díky spolupráci s Centrem pohybové medicíny Pavla Koláře sklízíme velké úspěchy nejen ve sportovní oblasti. Víte, co to je DNEye PRO technologie? Díky ní společnost Rodenstock dokáže přesně změřit individuální anatomii jakéhokoliv lidského oka a stát se tak jediným výrobcem na světě schopným vyrobit individuální brýlovou čočku zohledňující také biometrická data oka. Tyto brýlové čočky tak umožňují 100% využití osobního potenciálu na vidění.

Tags: , ,

Přečtěte si také

Historie zraku – 2. díl
Nebuď jak netopýr
Nejnovější články
Menu