Aktuality

Historie zraku – 1. díl

BRÝLE, VYNÁLEZ, KTERÝ POMOHL LIDSTVU ZNOVU ZÍSKAT ZRAK

Vynález brýlí je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších v celé historii lidstva. Dokážete si představit, že nevidíte správně a nejste schopni nic dělat? Dnes bereme brýle jako samozřejmost, ale dříve to tak nebylo. Pro osoby s vadou zraku neexistovalo žádné řešení, jak jim pomoci. Proto najít způsob, jak těmto lidem pomoci, se stalo prioritou.

Připravili jsme pro vás deseti dílný seriál o historii brýlí. Rádi bychom vás provedli cestou, kterou lidstvo ušlo, abychom dnes mohli žít plnohodnotný život i s vadou zraku. Každý pátek tak budete mít možnost poznat kousek historie, každý pátek si budete moct užít toho zjištění, co všechno dnes máme za možnosti.

NA POČÁTKU BYLO SKLO

První pokusy o výrobu brýlí se datují již do starého Egypta, Řecka či Říma. Egypťané vyráběli na skleněných čočkách hieroglyfy. Římané je používali pro sledování gladiátorů. Mezi rozvalinami Ninive se objevily broušené horské krystaly, které připomínaly optické čočky s vrcholovou lámavostí přibližně +10 Dpt. A jak se vlastně stalo, že lidé přišli na to, jak vyrobit sklo? Staří Féničané strávili spoustu času na moři. Při jedné plavbě je rozbouřené moře vyvrhlo na písčitý břeh. Protože jim byla zima, zapálili oheň a postavilo okolo něj ochrannou bariéru z písku. Po ranním probuzení zjistili, že se křemen v písku účinkem ohně roztavil a stal se sklovitou hmotou…

A toho momentu nebylo daleko k poznání, že např. dna sklenek na víno mohou sloužit jako zvětšovací skla aj. Víte, kdo byl první člověk, který přišel s nápadem, že by hladké čočky mohly pomoci lidem trpícím vadou zraku? Arabský vzdělanec a astronom Hasan Ibn al-Haytham (přibližně 965 až 1040 našeho letopočtu).

SVĚT KNIH POMOHL NA SVĚT BRÝLÍM

Dnešní svět si bez brýlí již ani nedovedeme představit. S trochou nadsázky, až teprve rozvoj písma a knih vedl k nutnosti řešit problémy špatného vidění do blízka. Prvním, kdo se teoreticky věnoval tématu zvětšování písmen pomocí rovinného řezu skleněné koule, byl anglický mnich Roger Bacon. Tyto polokoule se prokazatelně používaly ke čtení, což dokazuje jejich německý název „Lesestein“, tedy čtecí kámen. Vyráběly se v 11. století a nosily se na řetízku na krku … Věděli jste, že socha Hippokratésa (vytvořena roku 1270), nejslavnějšího lékaře starověku, jednou rukou míchá léky a ve druhé drží zvětšovací sklo? Jedná se o jedno nejstarší známé zobrazení brýlí. A kdy se sklářům povedlo vybrousit dvě vypouklé čočky? 🤔 Ve 13. Století, ve sklárnách Murano. 🙂

 

Další informace a doplňující grafiku můžete najít také na našem Instagramu

 

Tags: , ,

Přečtěte si také

Obruby za korunu!!! Bláznivé léto je tady.
Historie zraku – 2. díl
Nejnovější články
Menu