Aktuality

Dokáže přímý pohled do Slunce ublížit?

DOKÁŽE PŘÍMÝ POHLED DO SLUNCE UBLÍŽIT?

Léto je v plném proudu, ačkoliv si s námi sluníčko v posledních týdnech trochu pohrává, a my vděčně čerpáme zásoby vitamínu D, kdykoliv je to možné. Zhruba tak nejspíš vypadají volné letní dny většiny z nás. Slunce má blahodárné účinky na celou řadu aspektů našeho těla i mysli a je jen dobře, že jich využíváme. Na co ale občas můžeme zapomenout je fakt, že velké množství slunečního záření na tom nesprávném místě může z blahodárných účinků poměrně rychle udělat ty neblahodárné. Ochranu pokožky pomocí opalovacích krémů má většina z nás v malíku, ale je stejně důležitá i ochrana očí? Na to si odpovíme v dnešním článku, stejně jako na případné následky přílišného vystavení očí přímému slunci.

NÁSLEDKY DLOUHODOBÉHO VYSTAVENÍ OČÍ SLUNCI

Jak už bylo naznačeno, ochrana očí před sluncem je samozřejmě stejně důležitá jako ochrana pokožky – sluneční brýle opravdu nejsou pouhým módním doplňkem. Důležité je zmínit fakt, že UV záření nás ovlivňuje především při pobytu u vody či na sněhu (ani v zimním období bychom tedy na ochranu očí rozhodně neměli zanevřít!). Voda a sníh totiž značně odráží sluneční paprsky a výsledný efekt je pak podobný jako při pohledu do přímého slunce – tedy velmi nežádoucí. Dlouhodobé vystavení očí přímému slunci může konkrétně způsobit poničení sítnice. Následky se mohou lišit v závislosti na době vystavení UV záření a jeho intenzitě. Lepší variantou je poškození rohovky, které se projevuje krátkodobým pobolíváním a citlivostí v postižené oblasti – podobně jako při spálení pokožky.

Čím delší vystavení přímému slunci, tím závažnější a dlouhodobější následky. Ultrafialové záření může sítnici poškodit natolik, až v ní poničí tyčinky a čípky a vytvoří na ní slepé místo. Jinými slovy tak dojde k narušení části zorného pole. Následky nepoznáme ihned, protože sítnice nemá receptory bolesti, ale v horizontu několika hodin až dní můžeme začít pociťovat bolest očí, rozostřené vidění, nebo nám zrak začnou zakalovat černé či žluté skvrny. Takové poškození už je závažnější a je třeba ho začít neprodleně léčit.

JE MOŽNÉ SE PO NÁSLEDCÍCH UV ZÁŘENÍ PLNĚ ZOTAVIT?

A jak probíhá následné zotavování? Pozitivní je, že většina lidí se i z tak závažného poničení sítnice dokáže vyléčit. Je to však běh na dlouhou trať, který může v závislosti na úrovni poranění trvat až 12 měsíců. Existují i případy, kdy se postižení lidé nedokážou plně zotavit a problémy se zrakem je provází nadále.

Pokud tedy máte pocit, že jste to s přímým pohledem do slunce přehnali, neprodleně se obraťte na očního lékaře, který vám problém se zrakem potvrdí či vyvrátí a v případě nutnosti okamžitě zahájí léčbu. Pamatovat však musíme i na fakt, že roky vystavení slunečnímu záření se sčítají. Pokud se přímému slunci pravidelně vystavujeme více, než by bylo zdrávo, problémy se nám mohou ozvat i po letech strávených nedostatečnou ochranou očí.

MÁ SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ I SVÉ PŘÍNOSY?

I přes všechny nepříjemné vedlejší účinky slunečního záření bychom ale neměli opomenout ani jeho přínosy. Slunce je obrovským zdrojem celé řady příznivých faktorů – vedle zásobárny vitamínu D v nás třeba dokáže probudit hormon serotonin, který nás umí nakopnout, zlepšit náladu nebo koncentraci. Zároveň má slunce vliv i na produkci melatoninu, což je hormon, jehož dostatečné množství v těle může radikálně zlepšit kvalitu našeho spánku. Přiměřená dávka slunce každý den je tedy určitě zdravá; jen je třeba dbát na způsob, jakým se slunci vystavujeme.

Základem správného pobytu na přímém slunci je samozřejmě kvalitní ochrana zraku i kůže pomocí opalovacích krémů s dostatečným SPF faktorem a kvalitních slunečních brýlí. Víme, že rozpoznat kvalitu brýlí není jednoduché. Proto vám zaručujeme, že v Optice Fénix naleznete pouze brýle ověřených značek té nejlepší kvality. Je totiž v našem zájmu vám s ochranou proti UV skutečně pomoci a nenechat vás trpět následky nedostatečné či nekvalitní ochrany před sluncem. Kromě ochrany očí je v případě přímého vystavení slunci důležité činit tak ve vhodnou denní dobu. Rozhodně tedy ne během hodin, kdy je slunce na nebi nejvýše, ale naopak si pro tuto činnost vědomě vybírat dobu východu či západu slunce.

Přejeme vám krásný zbytek léta s načerpáním bezpečné dávky slunečních paprsků!

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Sleva na sluneční brýle
Akce zpátky do školy!
Nejnovější články
Menu