Aktuality

Zpátky do školy: jak na návrat připravit zrak?

ZPÁTKY DO ŠKOLY: JAK NA NÁVRAT PŘIPRAVIT ZRAK?

S návratem dětí do školních lavic přichází otázka, jak je na nový školní rok co nejlépe připravit a vybavit. A to nejen pokud jde o fyzické školní potřeby či učebnice, ale také o co nejlepší přípravu fyzickou a duševní. My vám dnes poradíme, jak na start nového školního roku připravit zrak dětí (a potažmo i mozek, protože nervový a vizuální systém jsou velmi úzce propojené), abyste se tak předem vyvarovali případným potížím.

SEZNAM ÚKOLŮ PŘED NÁVRATEM DO ŠKOLY (ALE I BĚHEM CELÉHO ROKU)

Nechat dítěti zkontrolovat zrak.

S preventivní prohlídkou zraku nikdy nešlápnete vedle. Přeci jen, ujistit se, že je zrak dítěte v pořádku před obdobím, kdy bude nejspíš více namáhán, nemůže přinést nic špatného. Obzvlášť prohlídku doporučujeme v případě, ţe jste u dítěte zpozorovali symptomy, byť mírné, které mohou být způsobeny špatným viděním. Pokud jste jim dosud nepřikládali velkou váhu, nyní je ideální příležitost udělat z kontroly zraku prioritu, ať dítě v případě nutnosti zahájí školní rok s ideálními dioptriemi.

Tip: O tom, jak nošení správných dioptrií a neurovizuální trénink zraku pomáhají nejen dětem s poruchami učení, ale také sportovcům, nedávno vyšel podcastový rozhovor s Radovanem Knapem z Optiky Fénix a DynaOptic. Podcast je součástí podcastové série Na vlne zdraví a poslechnout si ho můžete zde: https://www.navlnezdravi.cz/epizody/dynaoptic. Dozvíte se tam mimo jiné i to, zda vůbec existuje pojem „brýle jen na tabuli“.

Ujistit se, že stávající dioptrie jsou stále dostačující.

Pokud vaše dítě již brýle nosí, ujistěte se, že jsou stále vyhovující, nebo nastal čas je vyměnit. Je přirozené, že se kvalita zraku mění, a nelze očekávat, že by jedny dioptrie vydržely navždy. S cílem zajistit dítěti co nejlepší kvalitu zraku tedy doporučujeme zkontrolovat, zda jsou dosavadní dioptrie stále dostačující. Stejně tak je důleţité nezanedbávat kvalitní ochranu zraku před UV zářením (v létě i v zimě!) a při určitých sportovních aktivitách, a zařadit do vybavení i kvalitní brýle pro tyto účely.

Dbát na pravidelné mytí rukou.

Asi tušíte, že z běžného denního fungování se nám na rukou dokáže nasbírat pěkná řádka bakterií. Tím spíše to platí u dětí, které se pohybují v prostředí náchylném na zvýšený výskyt bakterií. Navyknout děti na pravidelné mytí rukou, případně i používání dezinfekčního gelu, má tedy svůj důvod, a to i při ochraně zraku. Bakterie dokážou z rukou do očí cestovat až příliš snadno (dotýkání se obličeje, mnutí očí), a jedním z nejčastějších následků nedostatečné hygieny je pak například zánět spojivek. A věříme, že to je nepříjemná záležitost, které se jistě všichni rádi vyhneme.

Zavést pauzy při používání elektronických zařízení.

Je přirozené, že v současném světě mají děti tendence trávit více a více času před obrazovkami. Z mnoha důvodů je jistě dobré nastavovat určité hranice, ale zcela se technologiím vyhnout nejspíš nelze. I u dětí je však pro zdraví očí důležité dodržovat při pohledu do obrazovky pauzy. Zde přichází na řadu známé pravidlo 20-20-20: každých 20 minut odvrátit alespoň na 20 vteřin zrak do vzdálenosti 20 stop = alespoň 6 metrů (pozn.: pravidlo převzato z angličtiny, proto 20 stop).

Důležitým dodatkem je to, že skutečně nestačí jen přesunout zrak k jiné aktivitě, ale nechat ho patřičně odpočinout. V případě dětí je samozřejmě vhodné tyto pauzy i prodloužit.

SYMPTOMY PROBLÉMU SE ZRAKEM

Možná se ptáte, jak si vlastně všimnout toho, že má dítě problém se zrakem. Skutečnou diagnózu získáme pouze prostřednictvím oční prohlídky, ale přesto lze zpozorovat určité symptomy, které mohou poukazovat na zhoršené vidění. Mezi ty se řadí:

  • Naklánění hlavy ve snaze zaostřit na předměty
  • Přibližování se k obrazovce
  • Nepozornost, přebíhání od jedné aktivity ke druhé
  • Zvýšená citlivost na světlo
  • Slzení nebo začervenání očí
  • Nechuť ke čtení, případně k domácím úkolům
  • Časté mnutí očí

JAK VÁM POMŮŽE TEST ČTECÍCH DOVEDNOSTÍ NA PŘÍSTROJI RIGHT EYE?

Pokud už předem tušíte, že se dítě s oční vadou nejspíš potýká (je nepozorné, neumí udržet pozornost a výsledky ve škole tomu již dříve odpovídaly), nabízíme vám komplexní vyšetření přístrojem Right Eye. Náš Test čtecích dovedností je totiž účinnější než běžně prováděný test čtení z optotypu, protože za pomocí technologie dokáže pochopit, jak dítě skutečně čte. Toto vyšetření zanalyzuje pohyby očí při čtení, zařadí je do kontextu věku dítěte, odhalí nedostatky a na základě toho mu připraví cviky na míru. Při pravidelném cvičení doma uvidíte podstatné rozdíly ve schopnosti čtení dítěte a zefektivníte jeho snahu o dobré výsledky díky přirozenému zvýšení motivace.

Vyšetření přístrojem Right Eye si můžete objednat na prodejně Optiky Fénix. Po celé září navíc na vyšetření nabízíme slevu 500 Kč, proto doporučujeme využít tuto příležitost, pokud jste delší dobu váhali.

Všem rodičům i dětem přejeme úspěšný začátek nového školního roku!

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Akce zpátky do školy!
Zpomalte krátkozrakost s čočkami MYCON
Nejnovější články
Menu