Aktuality

Šest tipů pro zdravé oči o Vánocích

ŠEST TIPŮ PRO ZDRAVÉ OČI O VÁNOCÍCH

Rok se s rokem sešel a už za pár dní budeme opět usedat ke štědrovečerní večeři v obklopení našich nejbližších a naplno si užívat vánoční atmosféru se vším, co k tomu patří – pohádky, cukroví, pohoda na gauči, sněhová nadílka (ehm, tedy snad!) a hlavně tolik vytoužený klid a mír. To poslední, co bychom chtěli řešit, jsou jakékoliv potíže. My vám dnes ukážeme, jak se jim vyhnout – alespoň co se týče zdravotních potíží a jak jinak než se zaměřením na zrak, kterému můžeme během Vánoc občas nevědomky ubližovat. Proto vám přinášíme šest vánočních tipů na to, jak zrak co nejlépe ochránit před skrytými nástrahami Vánoc.

TIP Č. 1: SLEDUJTE POHÁDKY S OHLEDEM NA ZRAK

Co je pro české vánoce typičtější než sledování oblíbených pohádek a vánočních filmů? Pokud na několikadenní pohodu u televize s cukrovím čekáte celý rok, rozhodně se o ni nenechte ochudit. Myslete ale na to, ať to se sledováním obrazovky nepřeženete. Stejně jako během běžných dní, i o Vánocích platí doporučení dodržovat standardní zásady pro zdravé oči. To znamená: dávejte si od sledování jakékoliv obrazovky pravidelné pauzy, nechte zrak na chvíli zcela odpočinout od veškeré námahy a nezapomeňte občas vědomě zamrkat očima, ať vás nepostihne syndrom suchého oka.

TIP Č. 2: VYHNĚTE SE ZRANĚNÍM Z NEOPATRNOSTI

Zdobení stromečku k Vánocům neodmyslitelně patří! Buďte ale opatrní jak při zdobení, tak pohybu kolem něj, a to obzvlášť u živých stromků. Odstraňte všechny nezbedné větve v dosahu obličeje a dávejte pozor také na špičaté ozdoby. Pokud máte navíc malé děti, pověste všechny špičatější ozdoby mimo jejich dosah, ať si při rozbalování vánočních dárků nezraní oči. Mimo stromek také pozor na bouchání šampaňského při novoročním přípitku – korek může při dopadu na nesprávné místo dost ublížit.

TIP Č. 3: TO NEJLEPŠÍ Z VÁNOČNÍCH POKRMŮ

Vánoce jsou do určité míry také svátky jídla – tradiční štědrovečerní večeře je jistě jedna z prvních věcí, která se nám při pomyšlení na Vánoce vybaví. Pojďme si tedy představit vánoční potraviny, u jejichž konzumace se nemusíte nijak omezovat, protože jsou prospěšné pro zdraví vašich očí. Začneme rovnou u zmiňované štědrovečerní večeře, konkrétně u ryb, které mají vysoký obsah omega 3 mastných kyselin. Ty váš zrak velmi ocení, a to ať už si rádi dáte kapra nebo třeba lososa. V bramborovém salátu pak nemusíte šetřit mrkví a zeleninou obecně. Mrkve totiž očím dodá potřebný vitamín A a ostatní zelenina zase vitamín C, kterého nikdy není dost. Totéž platí o ovoci – takové pomeranče vám nejen pomohou s imunitou, ale ještě nádherně provoní celou místnost. A tip na závěr: pokud se náhodou stane, že budete cukrovím zcela přejedení, vezměte si k zobání u televize třeba mandle nebo slunečnicová semínka – ty jsou bohaté na vitamín E, za který se vaše oči zlobit rozhodně nebudou.

TIP Č. 4: VÁNOCE NA SNĚHU JEDINĚ S BRÝLEMI

Kdo by si nepřál zasněžený Štědrý den? Nic kouzelnějšího snad neexistuje, takže držíme palce, ať se letos sněhu konečně dočkáme. Při pohledu na sněhovou nadílku by nám ale zároveň měla automaticky naskočit varovná kontrolka se slovy „pozor, sníh na zemi, slunce na nebi, to pro jistotu nevyjdu ven bez slunečních brýlí“. Sníh je totiž krásný na pohled, ale také si v něm doslova libují sluneční paprsky, které se od něj odráží. Tímto způsobem se od sněhu odráží až 80 % UV záření, což dokáže nadělat pěknou paseku. Obzvlášť pokud se během Vánoc nebo po nich chystáte na hory, nepodceňte ochranu očí kvalitními slunečními brýlemi. Tam je totiž intenzita UV záření nejvyšší a může způsobit stav známý jako sněžná slepota, tedy poškození oční rohovky UV zářením, při němž kvůli velké bolesti postižený není schopen otevřít oči.

TIP Č. 5: DODRŽUJTE HYGIENU LÍČENÍ

Dámy, pokud si na Štědrý den nebo na vánoční večírek plánujete pohrát s líčením více než obvykle, nezapomeňte u toho dodržovat zásady pro správné zacházení s make-upem, ať vaše oči pouze dozdobí, nikoliv poraní. Doporučujeme tedy třeba nepůjčovat si make-up s kamarádkami, neboť tak riskujete výskyt očních infekcí. Štětce na make-up jsou lapačem bakterií, takže pokud jejich mytí už dlouho odkládáte, teď přišel ten pravý čas. Bakterie se hromadí i na samotném make-upu, proto ho nezapomeňte pravidelně obměňovat (obecné doporučení je každého půl roku). A v neposlední řadě se po návratu z večírku před ulehnutím do postele rozhodně nezapomeňte odlíčit!

TIP Č. 6: NENECHTE SE VÁNOCI VYSTRESOVAT

Závěrečný tip je dost možná ten nejdůležitější, ale mnohým se bohužel dodržuje nejhůře. Jak víme, psychické a fyzické zdraví jdou ruku v ruce. Pokud tedy Vánoce strávíte v konstantním stresu z toho, jestli jste stihli všechno připravit, jestli jsou všichni kolem šťastní, co je ještě třeba udělat, upéct, uvařit, koho ještě musíte navštívit a … (dosaďte si sami), odrazí se to na vašem zdraví. Konkrétně v případě očí může stres způsobit cukání v oku a dle některých studií dokonce suché oči nebo ječné zrno. Přestože jsou Vánoce prezentovány jako svátky klidu a míru, u řady lidí ironicky fungují jako spouštěč stresu. V rámci svého celkového zdraví si je tedy letos zkuste užít s co největším klidem na duši – stresu z povinností si „užijeme“ dost během celého roku, proto alespoň o Vánocích uberte tempo a dopřejte si zasloužený odpočinek.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Dárkové poukazy se slevou
PF 2024
Nejnovější články
Menu