Aktuality

Sněžná slepota aneb jak na horách neoslepnout

SNĚŽNÁ SLEPOTA ANEB JAK NA HORÁCH NEOSLEPNOUT

Pokud v zimě jezdíte na hory, určitě jste si všimli, že během jasných dnů je přímé sluneční záření velmi nepříjemné. Oči se vyloženě dožadují ochrany proti UV záření. Na sněhu navíc hrozí vysoké riziko toho, že se spálíte. Podobně jako písek nebo voda, i sníh totiž odráží sluneční paprsky a tím zintenzivňuje jejich sílu. Věděli jste ale, že kromě kůže si můžete poměrně snadno spálit také oči? Pokud je před UV zářením chráníte nedostatečně nebo vůbec, může vás postihnout stav známý jako sněžná slepota. Co že to je a hlavně – jak mu předejít? O tom se s vámi podělíme v dnešním článku.

PŘÍZNAKY SNĚŽNÉ SLEPOTY

Sněžná slepota, nebo oficiálně fotokeratitida, je stav, při němž oči trpí takovou bolestí, že je v podstatě nelze otevřít – odtud právě pojmenování „slepota“. Příčinou tohoto stavu bývá přílišné vystavení se UV záření, které poškodí rohovku a k němuž nejčastěji dochází ve vysokohorském prostředí, kde jeho intenzitu znásobuje sníh. Hrozí nám ale i v dalších prostředích – mimo zmíněný písek a vodu třeba také při vystavení se intenzivnímu světlu z baterky, při svařování nebo v soláriu.

Podobně jako spálení pokožky, ani sněžná slepota se většinou neprojeví ihned. Může se stát, že první příznaky pocítíte až několik hodin poté, co došlo k poškození rohovky. Samotné příznaky se pak pohybují na škále od méně po více závažné a řadí se mezi ně:

  • Bolest a pálení očí
  • Pocit cizího předmětu v oku, kterého se nelze zbavit
  • Citlivost na světlo
  • Oteklá a zarudlá oční víčka
  • Slzení očí
  • Bolest hlavy
  • Rozmazané vidění
  • Dočasná ztráta vidění

LZE SNĚŽNOU SLEPOTU VYLÉČIT?

Dobrou zprávou je, že se nejedná o trvalé onemocnění. Sněžná slepota se v drtivé většině případů vyléčí sama a příznaky odezní obvykle do 24 hodin. Nejlepší způsob, jak léčbě napomoci, je dopřát očím dostatečný odpočinek a nevystavovat je UV záření. Pokud nosíte kontaktní čočky, vyndejte je z očí, dokud příznaky neodezní. Zároveň si oči nemněte a nechte je co nejvíce v klidu.

V případě sněžné slepoty se nedoporučuje použití očních kapek na zmírnění bolesti, protože kvůli poškození rohovky hrozí, že dojde k infekci. Ta by pak mohla mít i trvalé následky, proto se snažte použití kapek vyhnout. Můžete však použít studený obklad, který pálení a bolest očí také dokáže zmírnit. Stejně účinné jsou léky na zmírnění bolesti, nepřekračujte však maximální povolenou dávku. Pokud se příznaky nelepší, ale naopak po 24 hodinách dochází k jejich zhoršení, pravděpodobně se jedná o jiné onemocnění (např. zánět spojivek) – v takovém případě neprodleně kontaktujte očního lékaře.

Ačkoliv je léčba sněžné slepoty poměrně rychlou záležitostí, nejlepším scénářem je samozřejmě zcela se jí vyhnout. Co tedy můžete dělat proto, abyste tomuto stavu předešli? Není třeba v tom hledat složitosti – prostě a jednoduše dbejte na dostatečnou ochranu očí v místech se zvýšenou intenzitou UV záření. To znamená investovat do kvalitních slunečních či sportovních brýlí, které blokují 100 % UV záření, a skutečně je nosit, kdykoliv jsou potřeba. Byť jde o krátkodobý stav, sněžná slepota vám dokáže způsobit perné a bolestivé chvíle, proto sílu slunečních paprsků nepodceňujte.

Užívejte zimních radovánek na horách zodpovědně! V Optice Fénix jsme vám k dispozici při volbě těch pravých slunečních či sportovních brýlí přímo pro vás!

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Zpětná vazba od Vás, našich klientů
Nemoc, která ohrožuje zrak
Nejnovější články
Menu