Aktuality

Historie zraku – 2. díl

V prvním díle jsme se psali o vynálezu brýlí a prvních pokusech o jejich výrobu. Jak to bylo dál?

ROK 1492, VÝCHODNÍ ZEMĚ ZÍSKÁVAJÍ ZRAK

V roce 1492 objevil Kolumbus Nový svět a ve stejném roce brýle díky Jezuitům dorazily do Číny a odsud do Japonska. Protože Číňané jsou lidé, kteří si potrpí na tradice, tak si tvar obrub přetvořili k obrazu svému a zavazovali za hlavou látkou, aby držely na nose.

Dle historických záznamů, ještě v polovině minulého století, se tyto obruby běžně v Číně vyskytovaly. Japonci tyto tradicí ovlivněné a opticky nepůsobící brýle brali za symbol moci a učenosti. Zdobily hlavy nejvyšších hodnostářů a učenců. Víte, že Japonský princ v té době dával za jedny brýle svého nejdražšího závodního koně?

BRÝLE SE OTISKLY I V UMĚNÍ

Slavný Windungenský oltář z roku 1405 od Konrada von Soesta. Na pravém křídle drží jeden apoštol v ruce brýle jako zázrak nového věku. Obraz nazvaný Pius Joachim z roku 1460 znázorňuje svatého muže jako otce Panny Marie. Joachim je vyobrazen v šatech z doby svého autora a drží v ruce brýle jako symbol vědomostí. Na obraze z roku 1455 od Friedricha Herlina provádí kněz Kristovu obřízku, má na očích brýle, což dle představ tohoto století bylo symbolem vědění.

BRÝLE UŽ NE JEN PRO VYVOLENÉ

Na obraze namalovaném v roce 1500, byl vyobrazen poprvé pouliční prodavač brýlí. Je z něj zcela patrné, že kupující si sami po vyzkoušení vybrali brýle, které jim vyhovovali. Očividně, mnoho lidí si chtělo tento nový výrobek zlepšující zrak koupit, pokud si to mohli dovolit. Víte, co to je „Lorňon“? Binokulární brýle s delší šikmou rukojetí vytvořené v 15. Století. Byly určené především pro příležitostné prohlížení nebo krátké čtení pomocí čoček vybroušených z čirého berylu nebo skla.

VELKÝ ZÁJEM U ŠIROKÉ VEŘEJNOSTI

V 16. století byla výroba již rozkvětu. V Anglii vznikl nový spolek brusičů brýlových čoček (Worshipful Company of Spectacle Makers), v Indii se zaměřili na uměleckou výrobu obrouček z voňavého santalového dřeva, ozdobeného tradičními indickými výjevy (slony, postavami bohů, chrámy aj.) Bylo zřejmé, že lidé již pochopili výhodu brýlí a jejich účinek. Obraz z roku 1517 tuto situaci kompletně vystihuje. Víte, že Raffael namaloval papeže Lva X., který v ruce drží jedny z prvních konkávních čoček? Tyto čočky byly poprvé vyobrazené v umění.

Tags: , ,

Přečtěte si také

Historie zraku – 1. díl
Historie zraku – 3. díl
Nejnovější články
Menu