Aktuality

Užijte si jaro navzdory jarním alergiím!

UŽIJTE SI JARO NAVZDORY JARNÍM ALERGIÍM!

 

Jaro už doslova klepe na dveře – a s ním bohužel i období jarních alergií. Pro mnohé z nás se začátek jara nese ve znamení neustálého kýchání, opuchlých a slzících oči a rýmy. Ač krásná na pohled, jarní příroda nám dokáže pěkně znepříjemnit každodenní fungování (a to občas ani není nutné vycházet ven). Mnoho příznaků jarních alergií se projevuje na očích, a proto se vyloženě nabízí podívat se na toto téma blíže. Jaké je propojení mezi alergiemi a očima, jaké oční projevy alergií existují a lze je nějak zmírnit? Na to si vše dnes odpovíme!

 

OČNÍ PROJEVY ALERGIÍ

Oční alergická reakce je většinou odpovědí na inhalační alergie – kromě typických pylových alergií, které přichází právě s jarem, se mezi ně řadí také třeba alergie na prach, zvířecí srst nebo plíseň. Jakmile vdechneme daný alergen, v těle se nám začne uvolňovat látka histamin, což je proces vedoucí k očním a nosním projevům alergie. Oční projevy alergie jsou známé pod souhrnným názvem alergický zánět spojivek a jeho příznaky zahrnují zarudnutí, svědění a slzení očí, oteklá oční víčka, suché oči nebo oteklé spojivky. Alergický zánět spojivek jde navíc většinou ruku v ruce s alergickou rýmou.

 

JAK ZMÍRNIT PROJEVY ALERGIÍ?

Pokud jste alergiky, pak jistě víte, které alergeny vám způsobují nejhorší reakce a jak se před nimi chránit. Přesto je velmi obtížné zcela se alergickým reakcím vyhnout, tím spíše v případě jarních alergií, které nás doslova obklopují. Máme pro vás tedy několik jednoduchých tipů, které vás sice nespasí, ale mohou vám pomoci alespoň částečně snížit nepříjemné oční alergické reakce.

 

  1. Redukujte kontakt s alergeny

Nejúčinnější a zároveň nejhůře proveditelný tip je samozřejmě snížit dobu, po kterou jste daným alergenům vystaveni. Při pobytu venku to příliš aplikovat nelze, ale pokud zůstáváte po delší dobu v uzavřené místnosti, nejjednodušším způsobem, jak si držet alergeny co nejdál od sebe, je mít po celou dobu zavřená okna.

 

  1. Kontaktní čočky nechte chvíli spát

Kontaktní čočky mohou zhoršit oční alergické reakce. Pokud máte předepsané dioptrie a zároveň jste alergiky, pak bude v jarních měsících lepší vyměnit čočky za dioptrické brýle.

 

  1. Nevycházejte ven bez slunečních brýlí

Sluneční brýle by měly být vaším parťákem proti ostrému slunci celoročně. Pro alergiky mají v jarním období řadu dalších výhod. Sluneční brýle očím už z logiky věci poskytují částečnou ochranu před vnějšími vlivy – ať už jde o slunce nebo právě alergeny, které tak mají menší prostor k tomu, aby přišly do přímého styku s očima. Na trhu je navíc spousta brýlí v nadměrné velikosti, které vaše oči zcela ukryjí, čímž je ochrání ještě o kus více.

 

  1. Mějte vždy po ruce oční kapky

Před použitím očních kapek vždy doporučujeme nejprve se poradit s očním lékařem, který vám doporučí ty ideální kapky pro vaši situaci. Očních kapek existuje celá řada a každé mají trochu jiný účel. Kromě toho se liší také tím, zda jsou volně prodejné nebo na předpis. Mezi ty nejznámější se řadí například:

 

Zvlhčující oční kapky – známé také jako umělé slzy, protože jejich funkcí je imitovat slzy, odplavit z očí alergeny a dodat očím zvlhčení, které zmírní sucho a podráždění

 

Antihistaminika – snižují podráždění a slzení, protože blokují produkci histaminu, který vaše tělo tvoří v reakci na alergen

 

Kromony – zabraňují uvolňování histaminu a dalších chemikálií a pomáhají tak předejít příznakům alergie

 

Oční kapky s kortikoidy  – používají se při léčbě vážných nebo chronických očních projevů alergie, ale je důležité používat je s uvážením a krátkodobě (možné vedlejší účinky při dlouhodobém užívání zahrnují šedý nebo zelený zákal)

 

  1. Vyzkoušejte chladovou terapii

Zarudnutí a otoky očí lze zklidnit pomocí chladové terapie. Stačí vám k tomu kus měkké látky, kterou namočíte ve studené vodě a položíte přes oči. Jakmile látka přestane chladit, znovu ji namočte a chlaďte oči tak dlouho, dokud nepocítíte zklidnění.

 

  1. Dbejte na časté mytí rukou a obličeje

Většina alergenů se přenáší vzduchem a mohou se vám zachytit i na rukou nebo ve vlasech. Z nich se pak velmi snadnou dostanou do obličeje. Alergici by tedy měli v jarním období dbát na mnohem častější mytí rukou i obličeje, aby snížili množství alergenů zachycených na pokožce a tím pádem i množství, které může proniknout do očí.

 

Alergie jsou nepříjemnou a pro mnohé bohužel nevyhnutelnou součástí tohoto ročního období, které se bohužel nelze jen tak zbavit. Pokud vaše oči trpí častými příznaky alergií, kromě zmíněných opatření mějte na paměti také standardní zásady správné péče o oči. Chovejte se k nim s patřičnou opatrností, dopřejte jim dostatečný odpočinek a co nejméně jiných vnějších škodlivých vlivů, protože alergeny jsou už tak dostatečným náporem.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Mezinárodní den žen
Neurovizuální trénink pro trenéry a fyzioterapeuty
Nejnovější články
Menu