Aktuality

Syndrom suchého oka

Stává se Vám, že Vás pálí oči po celodenní práci u počítače či máte pocit sucha? Nebo během dne dlouhodobě sledujete svůj mobilní telefon a pak se můžete tzv. umrkat? Je pravděpodobné, že bojujete s tzv. SYNDROMEM SUCHÉHO OKA – tedy s porušeným slzným filmem.

Příroda naše oko vybavila na jeho povrchu dobrou ochranou vůči přirozeným vnějším vlivům – ochrannou vrstvu tvoří slzný film. Pokud je tento film nějakým způsobem poškozen, nemůže již oko správným způsobem chránit a projevuje se to tzv. SYNDROMEM SUCHÉHO OKA. Slzného filmu může být nedostatek (například způsobený dlouhodobým sledováním monitoru a nedostatečným mrkáním) nebo může být změněno jeho složení, čímž ztrácí efektivní ochrany schopnost. Naše oči pak reagují přecitlivěle na nejrůznější vnější vlivy například pálením, řezáním, začervenáním, svěděním či pocitem, že nám v oku něco uvázlo. Slzný film si můžeme nevědomky poškodit také dlouhodobým pobytem v místnostech, kde je velmi suchý vzduch (vlivem klimatizace a jiných faktorů).

Dlouhodobé poškození slzného filmu může ale přivodit závažnější potíže, než popsaný diskomfort. Může se rovinou infekce vlivem choroboplodných zárodků, které do oka vniknou přes poškozený film. V důsledku může dojít k vysychání, zakalení a také zjizvení rohovky – tedy k závažnému poškození zraku.

A jak si tedy můžeme udržovat svůj slzný film v bezvadné kondici a nejlépe předcházet jakýmkoliv komplikacím? Při mírných či středních obtížích přinášejí úlevu a jsou prevencí poškození zraku UMĚLÉ SLZY, tedy zvlhčující oční kapky používané několikrát denně. Ty můžete použít i preventivně nebo také, pokud máte obtíže jen občas. Pro vážnější případy existují gelové kapky, jejichž vyšší viskozita umožní delší čas ochrany oka. A jak vypadá PREVENCE? V tomto případě něco moc příjemného – po práci u počítače dopřejte svým očím wellness – ano i oči si zaslouží odpočinek – třeba procházkou v zeleni jim opravdu ulevíte. Dále je dobré se vyhnout dlouhodobému pobytu v klimatizovaných, přetápěných a zakouřených místnostech.

Pečujte prosím o své oči!

Pokud to bude u nás – budeme se na Vás moc těšit, Váš tým Optiky Fénix Kroměříž

Tags: , , , , ,

Přečtěte si také

Prevence zraku
I vaše vidění potřebuje trénink
Nejnovější články
Menu