Aktuality

Lyžování a zrak

JAK ZAPOJUJEME NÁŠ ZRAK PŘI LYŽOVÁNÍ

Chystáte se v této sezóně ještě vyrazit na lyže? Pak není od věci dozvědět se něco málo o tom, jak může správné zapojení zraku při lyžování ovlivnit náš celkový výkon.

Jen málo dalších sportovních aktivit se opírá o koordinaci těla tolik jako lyžování. Špatné zapojení očí dokáže s naší rovnováhou i v jiných situacích pěkně zamávat a při lyžování je obzvlášť důležité neztratit balanc. Koordinace očí s pohyby našeho těla je tedy klíčová pro plynulý pohyb na lyžích a pomůže nám bezpěčně se vyhnout případným překážkám.

Ruku v ruce s koordinací těla jde i naše koncentrace, která při lyžování musí být opravdu velká. Nemůžeme si dovolit, aby naši pozornost odvedla každá maličkost, kterou při jízdě zpozorujeme. Zejména při rychlé jízdě je důležité soustředit se především na sebe a mít jistotu, že i když náš zrak upoutá cokoliv jiného, nevyvede nás to z rovnováhy.

Víte, co znamená periferní vidění? Zjednodušeně řečeno jde o schopnost zahlédnout osoby či předměty koutkem oka. Pro naši vlastní bezpečnost je při lyžování nesmírně důležité ho aktivně zapojovat, protože nám umožní zahlédnout případné překážky nebo jiné lyžaře a včas se jim vyhnout. Během lyžování se nám však z těla uvolňuje adrenalin, kvůli němuž často na periferní vidění úplně zapomínáme. A asi si dokážete představit, k čemu může dojít, pokud včas nezragistrujete nečekanou překážku na trati. Snažte se tedy zůstat obezřetní i během užívání si na sjezdovce.

Jedna věc je včas zpozorovat překážku, ale stejně důležité je na ni okamžitě reagovat. Tady se na scénu dostává náš mozek. Čím rychleji totiž dokáže zpracovat vizuální impulsy, které k němu putují z očí, tím rychleji nám umožní adekvátně zareagovat – dříve, než bude pozdě. Můžeme tedy říct, že náš mozek je skutečným pozorovatelem všeho kolem nás a oči pouhým prostředníkem, který k němu dopravuje informace. A to, jakým způsobem a jak rychle s nimi naloží, můžeme ovlivnit i my jeho pravidelným trénováním. Konkrétně sporty jsou jednou z aktivit, při níž aktivně trénujeme rychlost našich reakcí.

Kromě vnitřních faktorů správného zapojení našeho těla nám při lyžování mohou zavařit i vnější vlivy. Představte si jasný, slunečný den, ideální podmínky na lyžování, sněhová pokrývka se na slunci jen třpytí… Vidíte, kde se tu skrývá nebezpečí? Právě v tom třpytivém sněhu, od kterého se odráží sluneční paprsky. Ty pak lyžaře dokážou oslnit a značně ztížit podmínky při lyžování. V extrémních případech může nastat stav, kterému říkáme sněžná slepota, a vzniká při výrazném poškození oční rohovky UV zářením. Může způsobit takovou bolest očí, že je lyžař není schopen otevřít. Do tohoto stavu se jistě nikdo z nás nechce dostat, proto nepodceňujte ostrost slunečních paprsků ve vysokých nadmořských výškách a chraňte své oči kvalitními lyžařskými brýlemi s UV filtrem.

Pokud se na lyžích cítíte nejistě, zkuste se zaměřit na zmíněné vizuální dovednosti. Všechny lze trénovat aktivně i pasivně a mohou vám na lyžích přinést pocit připravenosti. Na skutečně aktivní trénink vašich očí si můžete přijít k nám do optiky – náš unikátní přístroj Right Eye vám zrak zkontroluje a zjistí, nakolik spolu vaše oči spolupracují. Dostanete návod na jednoduché cviky, které zlepší výkon vašich očí a výsledkem bude mimo jiné vaše lepší koordinace a koncentrace. Ať už máte z lyží respekt nebo jste lyžařským nadšencem, mějte zmíněné body na paměti a lyžujte s radostí, ale obezřetně.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Rok se mění, zrak zůstává stejný
Zarámuj si LÁSKU!
Nejnovější články
Menu