Aktuality

Zrak na cestách: Jak chránit oči během dovolené

Období letních prázdnin a dovolené se nezadržitelně blíží. Přestože je letní dovolená časem odpočinku, naše oči během cestování čelí mnoha výzvám – ať už jde o slunce, prach, klimatizaci či chlór. Nikdo z nás jistě nechce během dovolené či po návratu řešit následky, které tyto okolní jevy mohou napáchat. Jak na ně tedy můžeme vyzrát? Stačí vědět, jak o oči správně pečovat, co si vzít s sebou na cesty a čemu se vyhnout. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

 

Slunce a UV záření

 

Jakkoliv je slunce blahodárné, během léta a zejména na dovolené se může stát úhlavním nepřítelem našich očí. Ty jsou totiž extrémně citlivé na UV záření a při nedostatečné ochraně jim hrozí riziko poškození rohovky, sítnice nebo zrychleného zakalení čočky.

 

Základem ochrany jsou sluneční brýle s UV filtrem 400 – a to i ve stínu nebo při zatažené obloze. U moře nebo na horách, ale také třeba při řízení či sportování jsou skvělou volbou polarizační skla. Mají speciální filtr, který redukuje odražené světlo z vodních ploch či silnic a výrazně snižuje oslnění.

 

Tip: Pokud sháníte kvalitní sluneční brýle, ať už s polarizačními skly či bez nich, navštivte nás v Optice Fénix. Za kvalitu našich brýlí se zaručujeme a nabízíme široký výběr od prvotřídních značek.

 

Klimatizace a suchý vzduch

Letní cestování se často neobejde bez klimatizace – v autech, letadlech i hotelových pokojích. Ačkoliv nám zpříjemňuje pobyt v horku, pro oči představuje problém. Klimatizace výrazně vysušuje vzduch, což se může projevit pálením, řezáním nebo pocitem cizího tělesa v oku.

Tip: Mějte po ruce umělé slzy, které očím dodají potřebnou hydrataci a zbaví vás pocitu diskomfortu. Na delších cestách zvažte brýle místo čoček – snižují riziko vysušení a podráždění očí.

 

Péče o kontaktní čočky na cestách

Cestování s kontaktními čočkami vyžaduje zvýšenou opatrnost. Změny režimu, hygienické podmínky a koupání představují zvýšené riziko infekcí.

Na co nezapomenout:

  • Vezměte si jednorázové čočky – praktické na dovolenou, protože je není třeba je  čistit.
  • Před manipulací s čočkami si vždy umyjte ruce.
  • Nikdy nespěte s čočkami v očích, zejména ne v letadle nebo po koupání.
  • Na delší trasy zvažte přechod na brýle – oči si odpočinou a riziko podráždění je menší.

 

Moře, bazén a oči

Koupání v moři nebo bazénu je jednou z nejlepších částí dovolené. Ale právě zde čeká na oči hned několik nástrah – slaná voda, chlór a riziko infekcí. Zásadní je proto nikdy se nekoupat s kontaktními čočkami. Voda (i čistá) může obsahovat mikroorganismy, které se pod čočkou zachytí a způsobí zánět.

Tip: Při koupání mějte po ruce plavecké brýle, které vás ochrání před podrážděním. Pokud oči po koupání zčervenají nebo pálí, pomohou umělé slzy nebo chladivý obklad z čisté gázy namočené ve studené vodě nebo heřmánkovém nálevu.

 

Cestovní balíček pro vaše oči

Abyste byli na dovolené připraveni na vše, doporučujeme si přibalit:

  • Umělé slzy nebo oční sprej
  • Náhradní dioptrické brýle
  • Kvalitní sluneční brýle s UV filtrem
  • Jednorázové čočky
  • Čistící hadřík a cestovní čistič na brýle
  • Plavecké brýle

 

Kdy během dovolené vyhledat odborníka

I při pečlivé prevenci se mohou objevit potíže, které vyžadují odbornou pomoc. Neignorujte příznaky jako:

  • Náhlé zhoršení nebo rozmazané vidění
  • Silné zarudnutí očí, otok víček, bolest
  • Pocity tlaku v oku
  • Výtok nebo podezření na zánět spojivek (slepené oči po ránu)

 

V takových případech neváhejte kontaktovat místního očního lékaře nebo alespoň svého očního lékaře na dálku. Rozhodně nad problémem nemávněte rukou. Čím dříve ho začnete řešit, tím rychleji se zotavíte – a navíc jistě nechcete strávit dovolenou v bolestech či nepohodlí.

Vaše oči si zaslouží stejnou pozornost jako vaše pokožka. Stejně jako si na dovolenou balíte opalovací krém, přibalte i několik základních věcí pro ochranu zraku. Díky prevenci si dovolenou užijete naplno, bez nepříjemných komplikací.

 

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

13. 6. Sleva 30 % na pánské obruby při zakoupení skel!
Rozhovor s Radovanem Knapem na téma myopie (krátkozrakosti)
Nejnovější články
Menu