TRPÍTE BOLESTÍ ZAD? PŘÍČINA MOŽNÁ TKVÍ V OČÍCH
Stále více lidí v současnosti trápí bolest zad a krční páteře. Není se čemu divit – v dnešní sedavé době naše záda trpí více než dříve, což je bohužel daň, kterou mnozí z nás musí platit. Napadlo vás ale někdy, že v mnoha případech bolest zad odkazuje na neřešený problém se zrakem? Na první pohled se nezdá, že by spolu tyto části těla mohly souviset, ale když nám dáte chvilku času, ukážeme vám, že je toto propojení vlastně úplně logické. Čtěte dál a zjistěte, jak si ignorováním problému se zrakem zaděláváte i na problémy s páteří, nebo jak zrak ovlivňuje správné držení těla a potažmo i naše každodenní fungování.
Propojení bolesti zad a očí funguje oboustranně – stejně jako je bolest zad často následkem neřešeného problému se zrakem, může i bolest očí odkazovat na problém se zády. My se dnes zaměříme na první případ. Podívejme se třeba na jedny z nejčastějších problémů se zrakem, jako je únava očí, suché oči nebo rozmazané vidění. Všechny tyto problémy mohou mít za následek právě bolest zad a krční páteře. Co je důvodem? Problémy s očima jsou způsobeny určitými činnostmi, při nichž oči namáháme. Když daný problém ignorujeme, naše tělo se mu automaticky začne přizpůsobovat – například zhoršeným držením těla, kterým si pak způsobujeme další bolesti.
JAKÉ ČINNOSTI SPOUŠTÍ KOLOBĚH PROBLÉMŮ?
Mnohé asi nepřekvapí, že jednou z činností, který celý koloběh zdravotních problémů spouští, je takzvaná práce na krátkou vzdálenost – tedy zejména práce u počítače, ale i jiné pracovní aktivity, u nichž sedíme a pracujeme u stolu. Práce na blízkou a střední vzdálenost je totiž fyziologicky nejnáročnější prací pro člověka. Mozek při ní spotřebovává velké množství energie, která nám potom schází. Právě proto máme často potřebu sahat po kávě, čokoládě, rychlých cukrech, energetických nápojích a podobně. Kromě rychlého úbytku energie může dlouhodobá činnost tohoto druhu také prokazatelně způsobit únavu a podráždění očí. Ty pak natolik ovlivní náš zrak, že máme tendenci přibližovat se k počítači nebo se sklánět k dané aktivitě, čímž si ničíme držení těla.
Výkonu práce se samozřejmě nelze jen tak vyhnout, nicméně existují způsoby, jak pracovní činnosti provozovat s šetrností vůči svému tělu. Klíčové jsou v těchto případech pravidelné pauzy, v nichž se můžeme protáhnout, nechat na chvíli odpočinout zrak od neustálého soustředění, případně se projít a předejít vyčerpání. Dalšími vhodnými opatřeními je myslet na udržení odstupu od obrazovky/jiného předmětu, myslet na správné držení těla, nebo občas vědomě zamrkat očima, abyste předešli pocitu suchého oka.
Práce není jedinou činností, při níž si můžeme způsobit zdravotní problémy. V zásadě se jedná o jakékoliv aktivity, při nichž sedíme, případně se soustředíme na předmět v krátké vzdálenosti – příkladem může být čtení, psaní, hraní videoher, sledování televize, šití a podobně. Největší vliv má však v současnosti rozhodně použití elektronických zařízení, které způsobují syndrom počítačového vidění. Při něm pociťujeme nejen problémy se zrakem, ale i bolest zad a krční páteře.
VLIV ZRAKU NA DRŽENÍ TĚLA
Jak jsme zmínili, zrak má velký vliv na držení těla. Pokud trpíme neřešenou oční vadou, naše tělo se snaží vidění nějakým způsobem vykompenzovat. Důsledkem této kompenzace však dochází ke zhoršení držení těla a rovnováhy. Jedním z příkladů takové vady je krátkozrakost, při níž jsme nuceni sklánět se blízko k předmětu, na který se díváme, což může způsobit právě špatné držení těla a svalovou nerovnováhu. To následně narušuje naši koordinaci a snižuje výkonnost v běžných denních aktivitách. Kromě toho oční vady snižují také periferní vidění, což má dopad na rychlost našich reakcí.
Několik studií dokázalo, že nekorigované oční vady vedou k nesprávnému držení těla, které pak má negativní vliv na pohybový aparát a způsobuje bolesti zad, krční páteře, hlavy a další problémy. Proto je nesmírně důležité, abychom dbali na pravidelné oční testy a případné oční vady korigovali – a to v zájmu svého celkového zdraví. Správné držení těla nám totiž pomáhá nejen lépe zvládat každodenní aktivity, ať už pracovní či jiné, ale především umožňuje předejít zdravotním komplikacím, které bychom si do budoucna ignorováním problému s viděním mohli přivodit.