Aktuality

Prevence a bezpečnost zraku u dětí

PREVENCE A BEZPEČNOST ZRAKU U DĚTÍ

Čím dříve se u dětí začnete zajímat o prevenci zraku, tím rychleji u nich dokážete podchytit zdánlivě drobné problémy, které by mohly přerůst v něco mnohem závažnějšího. Právě proto vyhlásily americké optické asociace srpen jako měsíc očního zdraví a bezpečnosti u dětí. My se s osvětou přidáváme – kdy jindy si totiž tuto důležitou, byť mnohdy opomíjenou, součást života dětí připomenout, než během přípravy na nový školní rok?

PROČ JSOU PREVENTIVNÍ OČNÍ PROHLÍDKY U DĚTÍ TAK DŮLEŽITÉ?

Zjednodušeně řečeno – protože se jejich těla, včetně zraku, neustále mění a vyvíjí. Při včasném zpozorování a léčbě sebemenších problémů dětem skvěle připravíte zrak do budoucna. Preventivní prohlídky jsou sice klíčové celoživotně, ale v dětství se přece jen problémy hasí snadněji, než když vás doženou na stará kolena. Kromě toho se u dětí při zanedbání prevence mohou projevit oční poruchy, jako je tupozrakost nebo šilhání. Pokud s jejich léčbou začnete pozdě, bude celý proces mnohem náročnější než při prvotních příznacích.

Tupozrakost znamená, že i s maximální korekcí jedno nebo obě oči vidí méně ostře, než by měly (tzn. méně než 100%). Tato porucha většinou postihuje pouze jedno („líné“) oko, které přestane spolupracovat s mozkem – mozek jednoduše přestane vnímat podněty směřující z daného oka. Tento stav se často pojí právě s šilháním, kdy se oči postiženého zaměřují na dva různé body místo na jeden.

Ačkoliv se může zdát, že má dítě perfektní zrak, zdání často klame. Problémy se začnou nejčastěji  projevovat po začátku školní docházky, mnohdy navíc způsoby, které si s očními problémy ani nemusíte spojit. Věděli jste třeba, že projevy jako nepozornost, nechuť ke čtení či domácím úkolům nebo nepozornost a přebíhání od jedné aktivity ke druhé mohou být následkem problému se zrakem? Samozřejmě jde pouze o jedno z celé řady možných vysvětlení, ale propojení tohoto chování s očima prokazatelně existuje. Prevencí lze tyto potíže odhalit a předejít tomu, aby měly velmi negativní vliv na celkovou kvalitu života dítěte.

 

NÁHLED DO PREVENTIVNÍ OČNÍ PROHLÍDKY

Je přirozené, že děti mohou mít z návštěvy lékaře strach. Proto doporučujeme, abyste dítěti v klidu vysvětlili, co konkrétně se bude dít a co preventivní prohlídka obnáší (pokud je dítě ve věku, kdy vám dokáže porozumět). A jaká vyšetření jsou součástí prevntivní prohlídky?

  • Reakce zornic na světlo
  • Spolupráce očí (oční pohyby a reakce na podněty, jako je pohybující se prst)
  • Struktura oka
  • Zraková ostrost
  • Kontrola přední části oka (oční cévy a spojivka)
  • Kvalita slzného filmu

 

Na základě těchto vyšetření lze poté diagnostikovat některé z následujících chorob:

  • Myopie (krátkozrakost) – dítě vidí dobře předměty na blízko, ale cokoliv vzdálenějšího je rozmazané
  • Hyperopie (dalekozrakost) – opak myopie, tedy rozmazané vidění na blízko, kdy musí oči do dálky neustále zaostřovat, což zvyšuje celkovou únavu. U dětí bývá častou příčinou šilhání.
  • Amblyopie (tupozrakost) – snížení zrakové ostrosti
  • Astigmatismus – refrakční vada, která způsobuje rozmazané vidění na všechny vzdálenosti
  • Šilhání – nespolupráce očí, kdy se každí oko zaměřuje na jiný bod

 

JAK PŘEDEJÍT OČNÍM ZRANĚNÍM?

Každoroční oční prohlídkou prevence zraku dětí nekončí. Vedle očních chorob na děti číhá i řada zranění, kterým lze z velké části předejít správným zacházením s předměty či ochranou. Jedná se například o zacházení a uchovávání předmětů jako jsou nůžky, nože, šroubováky, nářadí, chemikálie, kancelářské sponky, připínáčky, gumičky a další – vše samozřejmě v závislosti na věku dítěte.

Důležitou součástí prevence jsou i ochranné pomůcky během činností, kdy hrozí zranění očí, jako je práce na zahradě, opravy kolem domu, sporty nebo plavání. Jako všude platí, že pokud dětem jdete příkladem, pak budou ochranné pomůcky s větší pravděpodobností využívat i ony. V neposlední řadě nelze nezmínit důležitost kvalitní ochrany proti UV záření a správné chování při používání obrazovek (počítač, televize, mobilní telefon). Stanovujte dětem pravidelné pauzy, kdy se budou věnovat zcela odlišné aktivitě a oči si tak odpočinou od modrého záření, které je pro ně velmi namáhavé.

Jak již bylo zmíněno, není lepší doba na prevenci, než právě teď, před začátkem nového školního roku. Pokud jste preventivní prohlídku dlouho odkládali, už na nic nečekejte a domluvte ji dětem co nejdříve, aby se jakékoliv případné potíže začaly řešit předtím, než jim budou ovlivňovat jak kvalitu života, tak třeba i známky.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Zahoďte strach z UV záření!
Akce „Zpátky do školy“!
Nejnovější články
Menu