Napadá Vás otázka proč zrovna trénovat mozek a naše kognitivní funkce, když po celodenní práci si chceme všichni spíš odpočinout? Na základní otázky k tématu TRÉNINK MOZKU odpověděl pan Radovan Knap:
1. Proč bychom měli trénovat mozek a své kognitivní funkce?
Pokud se Vám stává, že přijdete odpoledne domů a jste vyčerpaní, unavení a nemáte energii cokoliv řešit či fyzicky dělat, tak máte první důvod k tréninku mozku. Během dne děláme tolik činností, které vyžadují naše plné soustředění, že se náš mozek prostě unaví a tzv. vypne. Stane se to, že se sepne v našem mozku naše ochranná ´pojistka´, která ovládá únavu. Jakmile se tato pojistka zapne, začneme pociťovat nervozitu či mentální vyčerpání a také dojde se snížení fyzického výkonu. Mentální a fyzické schopnosti totiž ´sedí´ v mozku ´na jedné lavičce´. Při tréninku mozku vycházíme z faktu, že vše se dá postupně natrénovat a neuroplasticita je téměř nekonečná. První zásadou je, že zbytečně během dne mozek nepřetěžujeme. Například pokud máme nosit dioptrické brýle, tak je prostě nosíme, abychom nenutili mozek celý den soustavně kompenzovat a vyčerpávat se. Pokud je náš mozek v kondici, jsme schopni potřebné úkoly zvládnout rychleji, čímž nám zůstává například více času na odpočinek nebo aktivity, které máme rádi. Mozek je také schopen natrénovat lepší soustředění, což logicky také vede k našemu efektivnějšímu fungování. A o to nám při tréninku mozku jde, ušetřit čas efektivním a soustředěným fungováním. Kdo by nechtěl mít každý den 2 hodiny pohody navíc s investicí pouhých 15 minut denně?
2. Jak souvisí trénink mozku a kognitivních funkcí s viděním?
Zásadně. Pokud mozek dostává od očí správné informace, nemá práci navíc a nevyčerpává se zbytečným kompenzováním. Pokud oči nedodávají mozku správné informace, je pak nucen celý den přepočítávat, přehodnocovat a tzv. kompenzovat nesprávný nebo nedostatečný vsup. Koho by to celý den bavilo a neunavovalo dostávat špatné informace? Přetížený mozek tímto způsobem je logicky zpomalený, méně výkonný. Prostě korigovat okolí mozkem je vždy špatně, když může oko dodat správné informace.
3. Co mi tréning kognitivních funkcí a očí přinese a jak rychle můžu pocítit změny?
Trénování mozku začíná právně uvnitř něj uvědoměním, že bez změny některých návyků se neobejdeme. Pokud k nám někdo přichází s úmyslem svůj mozek vytrénovat, tak je si předem vědom toho, že si chce darovat čas navíc a to bez vynaložené energie pro svou vlastní osobu prostě nejde. Jakmile se nacházíte v této fázi, máte již dobře nakročeno. První změny můžete pocítit zhruba po měsíci každodenního tréningu. K zafixování pozitivních změn a posouvání laťky výše směrem k vyššímu výkonu to chce 3 až 6 měsíců. Mozek Vám to ale vrátí tím, že se na Váš trénink v této době již bude sám ´těšit´, nebude Vám tedy pravidelné trénování dělat žádné potíže. Výsledkem trénovaného mozku není jen vyšší výkon, rychlejší vyřízení jakékoliv mentální činnosti, ale také větší uvolněnost, schopnost efektivně relaxovat, prostě vyšší životní komfort a pohoda. Z dlouhodobého pohledu je tréninkem možné oddálit i demenci.
4. Jak nejlépe mám začít, rozhodnu-li se pro se něco v tomto směru udělat?
Být pevně rozhodnut a uvědomovat si, že pohoda nepřichází sama od sebe, vše je v našich rukou – mozku. Pro vnitřní přesvědčení je dobré alespoň v základu pochopit, jak funguje neurovizuální systém, ať víte, co se s Vámi děje. Důležité je zejména pochopení spolupráce mozku a očí. Pak už stačí přijít k nám, rádi se Vám budeme věnovat.
5. Jak časově je trénink mozku a kognitivních funkcí náročný?
Věnujte si cca 15 minut denně a získáte tak 2 hodiny pohody na každý den navíc.