Aktuality

Jak na bezpečné zacházení s kontaktními čočkami

Podle průzkumů nosí kontaktní čočky 8 – 10 % české populace. Patříte mezi ně i vy? Pokud ano, je důležité vědět, jak s čočkami správně zacházet. V případě, že nebudete dbát na bezpečnostní zásady, mohou totiž čočky vašemu zdraví spíše přitížit než pomoci. Říjen je ideální dobou, kdy si správnou péči o čočky připomenout, protože jde o měsíc bezpečného zacházení s kontaktními čočkami. V tomto článku vám přinášíme nejen tipy pro jejich bezpečné používání, ale také návod na správné čištění.

 

KDE SE VZALY KONTAKTNÍ ČOČKY?

Věděli jste, že moderní kontaktní čočky můžeme nosit díky českému vynálezci Ottu Wichterlemu? Ten totiž v roce 1959 vynalezl první měkké kontaktní čočky. Úplně poprvé však obecný princip čoček nevědomky popsal Leonardo da Vinci, a to již v roce 1508. Jednalo se o princip změny síly rohovky ponořením oka do misky s vodou, který da Vinci popsal ve svém Kodexu oka. Tehdy mu ovšem šlo pouze o zkoumání mechaniky přizpůsobení oka, nikoliv o korekci zraku.

První skutečné kontaktní čočky spatřily světlo světa v roce 1888, ale byly velmi nepohodlné a mohly se nosit jen pár hodin denně. Zásadní průlom v historii čoček přinesl proto až vynález měkkých, hydrogelových čoček, o který se zasloužil právě Otto Wichterle. Tyto čočky se vyznačovaly větším komfortem a lepší propustností vzduchu, která byla od té doby ještě více zdokonalena.

 

10 DOPORUČENÍ NA BEZPEČNÉ POUŽÍVÁNÍ KONTAKTNÍCH ČOČEK

Kontaktní čočky jsou revolučním vynálezem, který usnadňuje život milionům lidí. Aby jejich nošení bylo bezpečné a pohodlné, je nutné dodržovat několik důležitých pravidel:

  • Kontaktní čočky nejsou náhrada brýlí. V ideálním případě si je sundejte vždy, když už nebudou potřeba, a nahraďte je brýlemi (např. večer doma). Zároveň dopřejte očím alespoň dva dny v týdnu naprostý odpočinek od čoček a noste pouze brýle.
  • Vždy vybírejte kontaktní čočky s pomocí optometristy – výběr nevhodných čoček může vést k vážným zdravotním problémům.
  • Kontaktní čočky nikdy nepůjčujte – vaše čočky jsou určeny pouze pro vás, jejich sdílení může vést k infekcím.
  • Respektujte předepsanou dobu nošení – nejpozději po uplynutí životnosti čoček je vyměňte za nový pár. Pokud by jejich nošení již nebylo pohodlné, můžete je vyměnit i dříve.
  • Neusínejte s čočkami – během spánku je rohovka vyživovaná kyslíkem jen přes víčka a kontaktní čočky by přenos kyslíku značně omezily.
  • Před vstupem do vody si kontaktní čočky vyjměte, abyste předešli kontaminaci.
  • Čočky i pouzdro pravidelně čistěte čisticím roztokem na kontaktní čočky, abyste je zbavili bakterií a usazenin. Nikdy nepoužívejte kohoutkovou vodu, která může obsahovat bakterie.
  • Čočky nasazujte před nanesením make-upu. Snížíte tak pravděpodobnost toho, že by se částečky make-upu dostaly na čočku nebo zapadly za ni a poškodily rohovku. Sundejte je naopak po odlíčení, abyste si do nich make-up nezanesli prsty.
  • Během nošení čoček se vyhněte kontaktu s aerosoly, jako jsou spreje na vlasy či deodoranty – mohly by způsobit podráždění očí.
  • Pravidelně navštěvujte očního lékaře – i v případě, že nepociťujete žádné potíže.

 

JAK KONTAKTNÍ ČOČKY SPRÁVNĚ ČISTIT?

Pravidelné čištění měsíčních čoček, včetně jejich pouzdra, je zásadní pro zdraví vašich očí. Bakterie a usazeniny, které se na čočkách i v pouzdře hromadí, mohou vést k vážným problémům. Správná péče je přitom velmi jednoduchá a zabere vám jen pár minut denně. V následujícím odstavci se budeme věnovat čištění čoček s pomocí univerzálních čisticích roztoků – nikoliv peroxidových čisticích roztoků, u nichž je postup jiný.

Jak tedy na správné čištění čoček? Před tím, než s procesem vůbec začnete, si pořádně umyjte a osušte ruce, aby nedošlo k zanesení nečistot do kontaktní čočky. Čisté pouzdro na čočky naplňte čisticím roztokem na kontaktní čočky. Do čisté dlaně položte první čočku a nakapejte na ni několik kapek čisticího roztoku. Jedním prstem čočku jemně promněte po dobu 15-20 sekund, abyste odstranili nečistoty, a poté ji několika dalšími kapkami důkladně opláchněte. Následně čočku vložte do čistého pouzdra s roztokem a celý proces zopakujte i s druhou čočkou. Pouzdro s čočkami poté uzavřete a nechte čočky namočené tak dlouho, jak stojí v pokynech ke kontaktním čočkám.

Nezapomeňte, že stejně důležité je čistit i pouzdro na čočky. Ani tento proces není složitý. Nejprve z pouzdra vylijte starý roztok (po každém použití je třeba roztok vyměnit – nikdy ho nepoužívejte opakovaně). Pouzdro opláchněte čisticím roztokem (opět ne kohoutkovou vodou) a nechte ho uschnout na vzduchu. Poté je připraveno k uchování čistých čoček. Stejně jako čočky, i pouzdro byste měli pravidelně měnit – minimálně vždy s novým roztokem.

Ať už kontaktní čočky nosíte vy nebo třeba vaše děti, pravidelná péče o čočky by se měla stát součástí každodenní rutiny. Několik minut denně může zásadně přispět k dlouhodobému zdraví vašich očí. Kontaktní čočky jsou skvělým pomocníkem pro každodenní život – stačí si osvojit základní pravidla jejich používání.

Pokud tápete při jejich správném výběru nebo máte jakékoliv dotazy ohledně jejich používání, neváhejte se obrátit na naše optometristy v Optice Fénix, kteří vám rádi poradí.

Tags: , , , ,

Přečtěte si také

Zpátky do školy s righteye!
AKCE „ŘIDIČI“ – SLEVA 30 % NA SKLA ROAD
Nejnovější články
Menu