úvod, akce, reference kontakty, mapa, o nás informace, ke stažení    
dioptrické a sluneční brýle
sportovní brýle a kontaktní čočky
  » kontaktní čočky u nás  
  » rozdělení kontaktních čoček  
  » UV záření a naše oči  
  » historie kontaktních čoček  
služby a doplňky
dětská optika

 
vyšetření a prevence
cvičení zraku proti únavě a pro sport

Co nás odlišuje od ostatních? Bereme svou práci velmi osobně
a nebojíme se jít za kvalitou dál než je zvykem...
Nabízíme vysoce kvalitní brýlové obruby - materiály i provedení s vlastní zárukou servisu..
Optika Fénix nabízí více..!
Do brýlí vsazujeme prestižní skla s certifikací přímo pro nás - Rodenstock Business Partner s technologií přesných skel - díky spojení skeneru DNEye a patentované výroby skla zhotovíme dokonalý otisk vašeho oka 
do oční pomůcky.
     

 
line grey

 
obecné informace ke kontaktním čočkám

Aplikujeme kontaktní čočky na všechny oční vady: krátkozrakost (myopie), dalekozrakost (hypermetropie) i pro vysoké hodnoty astigmatismu. K dispozici jsou progresivní kontaktní čočky, barevné čočky a další typy. Provádíme měření zakřivení rohovky a topografii rohovky.

Postup aplikace u nás:
- prohlídka předního segmentu oka štěrbinovou lampou
- aplikace kontaktních čoček
- zkouška - projití (čas potřebný k usazení kontaktních čoček – cca 30 minut)
- měření ostrosti a kontrola posazení kontaktních čoček štěrbinovou lampou

 


veškeré pohybové aktivity jsou pro Vás s kontaktními čočkami radostí

 
         

fotogalerie » kontaktní čočky »

       Rozdělení čoček podle typu

Používáme pouze měkké kontaktní čočky
- hydrogelové
- silikon-hydrogelové
- hybridní (střed jsou RGP čočky, okraj je měkký) - tyto se používají málo

Od roku 1999 jsou některé druhy silikon-hydrogelových kontaktních čoček s vysokou propustností pro kyslík schváleny pro prodloužené nošení, tedy pro nošení i přes noc, pro delší než denní. Tento režim nošení se nedoporučuje, protože při dlouhodobém nošení je vyšší riziko komplikací.

Výhody měkkých kontaktních čoček

Výhodou měkkých kontaktních čoček je hlavně pohodlné nošení, snadná aplikace a příznivá cena. Silikon-hydrogelové kontaktní čočky mají vysokou propustnost kyslíku, která zajišťuje dobré dýchání rohovky, na druhé straně mají oproti hydrogelovým čočkám často horší smáčenlivost, vyšší tuhost a tendenci k tvorbě lipidických usazenin.
Nevýhody měkkých kontaktních čoček
Měkké kontaktní čočky jsou z „náchylnějšího“ materiálu, který se nošením rychle zanáší. Je třeba je pravidelně měnit, protože se na nich tvoří lipidové, bílkovinné a další usazeniny ze slzného filmu. Nesprávným výběrem čočky, nedodržováním režimu nošení (přenášením) a zanedbáváním péče mohou nastat komplikace, zejména zánět spojivek či neovaskularizace rohovky.

 

 

 


Rozdělení čoček podle délky použití
Každý model kontaktních čoček je určen pro určitý režim nošení, tzn. po jak dlouhou dobu může být čočka v kuse nasazena na oku.

Denní režim nošení
Čočka by měla být na oku nasazena max. 16 hodin denně (u některých modelů je tato doba vzhledem k nízké propustnosti pro kyslík omezena i na 10 hodin). Kontaktní čočka s denním režimem nošení se ráno nasadí do oka a večer uloží do roztoku pro opětovné nasazení druhý den.
Režim prodlouženého nošení
Prodlouženého nošení je povoleno u některých kontaktních čoček, které se nosí v denním režimu a mají vysokou propustnost pro kyslík. Čočky s prodlouženým režimem nošení se dají nosit i přes noc, ale maximálně 6 dní v kuse. Zároveň se tímto nošením zkracuje celkový čas použitelnosti čočky (např. u měsíčních se o týden zkrátí).
Kontinuální nošení
Kontaktní čočky pro kontinuální nošení je možné nosit přes den i noc celou dobu jejich použitelnosti (např. měsíční 30 dní a nocí nepřetržitě). Toto nošení by určitě mělo být schváleno očním odborníkem, nevyhovuje každému oku.

Četnost výměny

Četnost výměny určuje, jak dlouho je jedna kontaktní čočka použitelná, kolik dní je možné ji nosit.
Měkké kontaktní čočky mají různé životnosti:
• denní - ráno se nasadí a večer vyhodí,
• čtrnáctidenní a měsíční - každý večer se z oka vyjímají a vkládají do roztoku na kontaktní čočky pro desinfekci a opětovné získání vlhkosti (pokud nejsou pro kontinuální nebo prodloužené nošení).

Čištění čoček (video ukázka na našem kanále YouTube)
Před vyjmutím čoček z očí je třeba si omýt ruce a vylít použitý roztok z pouzdra. Obě misky pouzdra na kontaktní čočky by pak měly být vymyty roztokem a naplněny novým roztokem. Po vyjmutí čoček z očí se doporučuje položit je na dlaň, kápnout na ně pár kapek roztoku a promnout je prstem. Pokud by čočky kvůli nevhodnému uložení oschly, je třeba je opatrně znovu hydratovat.

Vlivem nošení se na kontaktních čočkách postupně usazují vápenaté, bílkovinné, lipidické a jiné sedimenty, ve kterých mohou růst mikroorganismy. Proto je nutné čočky řádně čistit vhodnými roztoky, který z nich odstraní sedimenty a vydesinfikují je.

«{ Upravené texty ze zdroje Wikipedia
 
jednoduchost a rychlost provází použití kontaktních čoček
line grey

 

UV a jeho vliv na Vaše oči
Všichni jsme slyšeli o tom, jaké poškození může způsobit slunce naší kůži. Ale co náš zrak? Je stejně důležité, abychom naše oči chránili před poškozením z vystavení nadměrnému množství ultrafialového (UV) záření.
Je klinicky prokázáno, že dlouhodobé vystavení nechráněných očí slunečnímu záření může poškodit povrch oka a jeho vnitřní struktury. Tyto negativní účinky se navíc v čase kumulují. Čím déle jsou v průběhu života vaše oči vystaveny UV záření, tím větší je riziko vzniku očních onemocnění.

Naše těla mají schopnost regenerace poškozených buněk. Oční čočka je však výjimkou, nikdy není možné ji regenerovat přirozenou cestou. Kvůli tomu mohou časem vzniknout zdravotní následky v důsledku postupného hromadění poškození proteinů v oční čočce. Typickým příkladem takového poškození oka je katarakta, nebo také šedý zákal. A toto poškození je často způsobeno UV zářením.

Nadměrné vystavení očí UV záření v dětství a dospívání je škodlivé zejména pro oči a může se projevit až v pozdějším věku. UV záření může hrát také roli ve vývoji věkem podmíněné makulární degenerace – kdy se poškodí makula oka (centrum sítnice). Nadměrné vystavování slunci může vést také k rakovině kůže (známé jako melanom) na očních víčkách

 

Ilustrace pronikání slunečních paprsků do vnitřních částí oka:

           
      se slunečními brýlemi a bez k.č. s UV filtrem*S                            se slunečními brýlemi a s k.č. s UV filtrem*

* Kontaktní čočky absorbující UV záření nejsou náhradou za sluneční brýle s UV filtrem, protože nezakrývají zcela oko a oblasti kolem oka.

 
         

 

line grey

 

něco z historie a technologie
V roce 1887 sklář Müller z Wiesbadenu vytvořil skleněnou čočku sklerálního typu pro nemocného, u kterého byla odstraněna víčka, pro ochranu oka před osycháním. Tento nemocný ji používal po dobu 20 let. Termín kontaktní čočka () poprvé použil Adolf Eugen Fick (1888) z Zürichu a na základě odlitku rohovky navrhl v roce 1888 sklerální kontaktní čočku, která byla vyrobena závodem Zeiss Optical Works v Jeně. Ve stejném roce pařížský oftalmolog Jean Baptista Eugen Kalt vytvořil rohovkovou skleněnou čočku, která byla těžká, a proto se špatně centrovala na oku. V roce 1928 v závodech Zeiss navrhly zkušební set kontaktních čoček s různou optickou mohutností a čočky se mohly objednávat podle předem zadaných parametrů. Josef Dallos, maďarský lékař rozvinul metodu Czapodyho a zavedl metodu snímání otisků živých očí, takže kontaktní čočky mohly být zhotovovány individuálně s větší přesností podle zakřivení rohovky. V roce 1936 Rohm a Haas Company vynalezla plexisklo a od této doby byl tento materiál používán při výrobě tvrdých kontaktních čoček. O tom, kdo nejprve vyrobil kontaktní čočku z plexiskla, se vedou spory. Je známo, že Thier v Holandsku ji aplikoval v roce 1938 a Fritz v Bruselu v roce 1939. Obrig a Mullin prodávali čočky skleněné s plastikovým okrajem v USA již v roce 1936. Ve 40 letech Bier v Anglii rozpoznal důležitost slzného filmu pro snášenlivost a fixaci kontaktní čočky a vylepšil jejich toleranci otvory v limbální části. V roce 1948 kalifornský optik Tuohy zavedl do praxe korneální kontaktní čočky. Od 50. let následovalo rozšíření používání kontaktních čoček také v návaznosti na vývoji přístrojového vybavení.

V šedesátých letech v Československu profesor Wichterle a ing. Líma vyrobili polymer, který se stal základním materiálem pro měkké kontaktní čočky, a současně zavedli techniku výroby kontaktních čoček odstředivým litím. Tento výrobní postup výrazně snížil výrobní náklady na kontaktní čočky a umožnil jejich masové rozšíření. V roce 1975 byl do výroby zaveden acetobutyrát (CAB), fluorokarbony, další plynopropustné materiály pro výrobu pevných kontaktních čoček a kopolymery HEMY pro výrobu měkkých kontaktních čoček. Od roku 1980 se používají barevné a v roce 1980 DeCarle zavedl materiál ©Permalens s vysokou propustností pro kyslík, který umožnil dýchání rohovky dokonce i přes zavřená víčka. V roce 1990 kvůli komplikacích u nositelů některých typů čoček FDA (Food and Drug Administration) v USA vydala příkaz nenosit určité typy déle než 7 dnů. Tyto čočky byly nazvané „disposable“. V posledních letech byl zaveden termín flex wear, což znamená, že kontaktní čočky jsou nošeny i přes noc ale ne pravidelně a každý den.
«{ zdroj is.muni.cz

 
Otto Wichterle (27. října 1913 Prostějov – 18. srpna 1998 Stražisko) byl světově
proslulý český vědec a vynálezce

 


line

         

                       

           
 
co nejdůležitější vám nabízíme:

profesionální oční optika s certifikací Rodenstock
kontaktní čočky a brýlové obruby
dětská optika a zázemí pro rodiče s dětmi
specializace na sportovní brýle
vyšetření zraku na počkání i na objednávku
kontaktních čočky a jejich aplikace
servis zdarma* do konce životnosti brýlí
značky které nabízíme:

dámy a páni -- RAY-BAN | DOLCE A GABANA | VERSACE | TAG HEUER | JAGUAR | BLAC | GUCCI | JIMY CHOO | RODENSTOCK | PORCHE DESIGN | MERCEDES BENZ | DIESEL | JIL SANDER | SALVATORE FERAGAMO | VOGUE | BOGNER | EMPORIO ARMANI
sport -- ADIDAS | OAKLAY | GLORYFY | RODENSTOCK | NIKE | PUMA
dětské brýle -- ACTIVE | NIKE | ESPRIT | RAY-BAN | GUCCI | YOUPI
kontaktní čočky -- JOHNSON A JOHNSON (Acuvue) | COOPER VISION (Biofinity, Proclear, My Day) | ALCON (produkty - AirOptics, Dailies, Opti-Free)

 


© Optika Fénix
všechna práva vyhrazena
idea & image & power
© Max Portman
Optika Fénix si vyhrazuje právo změny podmínek akcí podle aktuální situace a možností v dodávce produktů. Uvedené obchodní značky jsou chráněny právy jejich vlastníků.
  otevírací doba prodejny:

pondělí
úterý
středa
čtvrtek
pátek
sobota
8.00 - 17.30
8.00 - 17.30
8.00 - 17.30
8.00 - 17.30
8.00 - 17.30
9.00 - 11.00
   
mobile: +420 777 744 574
line: +420 573 331 628

e-mail: fenix@optikafenix.cz
mapa: Google Maps » ••