úvod, akce, reference kontakty, mapa, o nás informace, ke stažení    
dioptrické a sluneční brýle
sportovní brýle a kontaktní čočky
služby a doplňky
dětská optika
  » dětské dioptrické brýle  
  » kontaktní čočky pro děti  
  » sluneční brýle pro děti  
  » výběr dětských brýlí  
  » vývoj očí u dětí  

 
vyšetření a prevence
cvičení zraku proti únavě a pro sport
rozumíme dětem
..zjistěte jak
Péče o zrak Vašeho dítěte je investice na celý život.
Úprava vnímaní a soustředění ve škole a volném čase - konzultace a zhodnocení pro rodiče když dítě..
• je nesoutředěné a má potíže se čtením • často mrká a mhouří oči, pálí jej oči nebo bolí hlava
• je nervózní při dělším čtení a má nechuť a to i v běžném životě • je chytré ale výsledky ve škole mu chybí
• je jinak nesoustředěné a chová se neklidně » » zjistěte více..
     

 


line grey

dětská optika - brýle, kontaktní čočky a pomůcky
• nejbezpečnější skla z materiálu Trivex s doživotní zárukou na prasknutí
• obroučky z odolného materiálu ultem - termoplast s anatomickým nosníkem a očnicí
• profesionální optometrista

line grey

 


děti potřebují nosit své brýle stále!

Pokud Vaše dítě má vadu zraku, a má nosit brýle, pak je pro jeho zrak velmi důležité, aby je nosil pokud možno neustále.
Celý zrakový systém si zvyká nějakou dobu na vše potřebné co mu oči dodávají
a občasné nasazování brýlí jedině jeho mozek mate - neví co je správně.

Podívejte se na ilustraci toho, jak dítě vidí, pokud brýle nemá - pod obrázkem jsou čísla dioptrií a uvidíte změnu..


najeďte myší nad symbol dioptrie-oka  
a zjistíte jak dítě "nevidí"  
}
 

 


brýlová skla (čočky) pro děti   brýle - obroučky pro aktivní život dětí


  Pro děti v jakémkoliv věku je důležité aby brýlové čočky byly především bezpečné, protože děti jsou pro každého rodiče tím nejdůležitějším. Z tohoto vyplývá, že nejdůležitější vlastností brýlových čoček a hlavně pro děti je jejich odolnost proti rozbití - brýlová čočka se nesmí v žádném případě roztříštit jak to známe u běžného skla. Střepy, které by vzniky po rozbití čočky, mohou následně poškodit oko a to trvale.

Naše optika Fénix doporučuje proto plastové čočky nebo čočky z nerozbitného materiálu Trivex 1.53, které se netříští v případě úderu či nárazu. Standardně je povrch tvrzený proti poškrábání, ale považujte to jako úpravu zlepšení materiálu nikoliv jako stav, že jsou „nepoškrábatelné“ :)
U každého mají brýlové čočky jinou dobu trvanlivosti. Jak sami znáte antireflexní vrstva je ještě lepším řešením. U vyšších dioptrií je vhodné řešit čočky ztenčenými typy aby brýle nebyly zbytečně těžké a také aby Vaše dítě nebylo zbytečně hendikepováno v kolektivu.
 

  Máte neposedné děti nebo si to myslíte..? Nebo si to třeba ani nemyslíte ale je velmi pravděpodobné že Vaše děti budou v různých chvílích svého života vyvíjet různé aktivity, sporty, zábavu - běhají, skáčou, lezou po překážkách a podobně. Brýle, pokud je nosí, jsou velmi zatěžovány a musejí být natolik odolné aby „něco“ vydržely..

Používáme a nabízíme brýle z velmi odolných materiálů, speciálně spojované díly, výměnné části dětských brýlí jsou nezbytností a běžným zbožím, které jsme připraveni kdykoliv dodat na výměnu opotřebovaného. Dnes také běžnou součástí brýlí pro děti je gumička na krk která usnadní odkládání a neztrácení brýlí.
     ukázková galerie - obruby které nabízíme » dětské brýle - galerie »

 

 


..další ukázka změny dioptrií..

najeďte myší nad symbol dioptrie-oka  
a zjistíte jak dítě "nevidí"  
}
 

          


kontaktní čočky pro děti
   

  Mohou kontaktní čočky nosit i děti?
V každém případě je důležité zvážit, zda je aplikace čoček vhodná. Toto rozhodnutí se neodvíjí ani tak od věku dítěte, jako spíše od jeho osobnostních vlastností a situace.
Pokud jste se rozhodli, že čočky svému dítku pořídíte, je nutné nejdříve zajít za očním lékařem nebo za dalšími odborníky na oči – optometristou nebo kontaktologem. Ti vašemu dítěti provedou všechna potřebná vyšetření – přeměří zrak, ale také zjistí citlivost a zakřivení oka. Potom doporučí vhodné čočky a samozřejmě nabídnou k otestování zkušební pár.
Jak se rozhodnout v otázce pořízení kontaktních čoček pro dítě

Žádná spodní věková hranice neexistuje. Teenageři často začínají nosit kontaktní čočky ve věku kolem 16 let, ale již mnohem mladší děti bývají schopné čočky nosit a řádně o ně pečovat.
Úspěšné nošení kontaktních čoček není tedy otázkou věku, jako spíše zodpovědného přístupu k nošení a související péčí a také dostatečnou motivací k jejich nošení. Nošení čoček vyžaduje o trochu větší disciplínu než nošení brýlí. Jde hlavně o dodržování hygienických postupů a péče o čočky. 
Až budete zvažovat a přemýšlet o tom, zda jsou kontaktní čočky pro vašeho potomka vhodné, snažte se nepodceňovat jeho schopnost se o čočky správně a zodpovědně starat. Studií bylo zjištěno, že po 3 měsících nošení bylo pro více než 8 z 10 dětí a teenagerů čištění čoček a péče o ně snadnou záležitostí (Walline JJ et al CLIP Study group. Contact lenses in Pediatrics (CLIP) Study: chair time and ocular health. Optom and Vis Sci 2007; 84:896-902.)
Jako rodič ovšem sám nejlépe posoudíte, zda je vaše dítě na nošení kontaktních čoček dostatečně vyspělé a zodpovědné. Tuto otázku můžete samozřejmě konzultovat také se svým očním specialistou.
     
Výběr vhodných kontaktních čoček pro vaše dítě nebo teenagera


Volit můžete mezi dvěma základními typy čoček: jednodenními čočkami a čočkami na opakované použití. Pro více informací navštivte naši prodejnu.
Rozhodne-li se vaše dítě pro kontaktní čočky na opakované použití, u nás v oční optice Fénix vám při první aplikaci samozřejmě ukážeme, jak o čočky správně pečovat. Můžete se rovněž držet našeho jednoduchého návodu na čištění a péči o kontaktní čočky, který najdete na stránce našich YouTube videí

Ačkoliv je péče o kontaktní čočky na opakované použití relativně jednoduchá, bude možná vaše dítě preferovat spíše jednodenní kontaktní čočky, u kterých jakékoliv čištění a péče zcela odpadá. Můžete vybírat mezi čočkami 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST nebo 1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM. Tyto čočky si vaše dítě před spaním vyndá z očí, vyhodí je a ráno si nasadí nový, čistý pár čoček.

     

Malá pomoc navíc
Při prvních pokusech o nasazení čoček na oči může být vaše dítě trochu nejisté a nervózní. Požádejte svého očního specialistu o důkladné předvedení celého postupu. Vaše dítě může postupovat také podle jednoduchého průvodce krok za krokem, který najdete zde.
Zvykání si na nošení a péči o kontaktní čočky bude vašemu dítěti nějakou chvíli trvat.  Zanedlouho však pro něj budou všechny postupy zcela přirozené a bude je zvládat „levou zadní“ a vy na něj budete moci být patřičně pyšní!
Zdroj - https://www.acuvue.cz/proc-kontaktni-cocky/kontaktni-cocky-pro-deti-a-teenagery


Prohlédněte si velmi povedená videa o nasazování kontaktních čoček:

https://www.acuvue.cz/noseni-a-pece/nasazovani-a-snimani-z-oci
https://www.youtube.com/watch?v=Fluq8GwaQ8U
https://www.youtube.com/watch?v=wg83zoKeWsw


 

 

 

 

         


sluneční brýle pro děti  

Dětské sluneční brýle

Co by jste měli vědět
Poškození oka v důsledku dlouhodobého vystavení UV záření je nevratné a v momentě, kdy nastanou zjevné projevy, je ve většině případů již pozdě. U dětí je zapotřebí být obzvláště opatrní ohledně UV záření, protože spousta těchto situací se neprojeví ihned ale později. Mnohdy v dané chvíli Vaše dítě problémy nemá tak to vypadá jako by bylo vše v pořádku. Navíc dětské oči jsou velmi citlivé na sluneční záření a to z mnoha důvodů jako například, že děti jsou venku mnohem déle, také protože mají širší zornici a průzračnější oční čočku než dospělí. Věnujte proto pozornost výběru brýlí proti slunci i pro Vaše děti, je to velmi důležité.
Anatomie našeho obličeje částečně pomáhá k eliminaci přímých paprsků - očnice a obočí, ale je to velmi málo, používejte u dětí kšiltových čepice nebo jen kšilt který zastíní oči lépe. Nicméně nepomůže to proti rozptýlenému UV záření na které platí pouze dobře anatomicky tvarované sluneční brýle. Nepořizujte dětem uzounké a tím nefunkční ale opravdu takové které kryjí oko ze všech stran.

Naše skla která dodáváme mají samozřejmě certifikát UV a to nejen ta zabarvená ale i čirá skla. Proto neváhejte při ochraně zraku raději investovat do kvalitních a ověřených skla než nakupovat bezejmenné produkty kdy nevíte co splňují resp. nesplňují.

Několik zajímavých a důležitých faktů:
UV paprsky sice nevidíme ale jsou všude kolem nás.
Mraky lehce eliminují ale neodstraní zcela UV záření. Lehkou oblačností pronikne přes 90 % UV záření. Ve stínu pořád ale musíte počítat téměř s 50 % UV záření.
Intenzita UV záření se výrazně zvyšuje odrazem z takových povrchů jako voda, sníh - čerstvý sníh odráží až 88 % UV záření. (Starý sníh odráží až 50% UV záření.) či písek - suchý plážový písek může odrazit 15-18 % UV záření..
Do hloubky půl metru pod vodou se stále dostává 40 % UV záření dopadajícího na vodní hladinu.
Tenčí atmosféra ve vyšších nadmořských výškách blokuje méně UV záření. S každými 1000 metry nadmořské výšky se intenzita UV záření zvyšuje o 10-12 %.
Zhruba kolem 60 % UV záření na nás působí mezi 10.00 – 14.00 hodin.

 

 

 

krátký průvodce výběrem dětských brýlí - aneb nejčastější chyby.

 
 

Nejedné mamince vyskočí slzičky když se zjistí, že jejich potomek
bude muset nosit brýle..

Je to pro každého obtížný krok a okamžik zlomu, ale je to jen v myšlení. Nesmíte zapomínat že ty dětské brýle bude nosit vaše dítě ne vy. A už i právě tento fakt bude na něj působit. Proto od Vás očekává podporu a toleranci aby to zvládlo. Myslete na to především v okamžicích kdy se má toto již přímo řešit, proto je vždy lépe před návštěvou prodejny optiky si v klidu probrat jaké brýle by se vybíraly, co je na nich důležité a proč. Zkuste více s dítětem probrat jeho zájmy vzhledem ke kterým je dobré dětské brýle řešit a už mít trochu společně jasno, než pak na místě uplatnit autoritu protože nebudete plně moci strávit co si dítě bude přát. I tak myslete na to co jsme již psali, že brýle bude nosit Vaše dítě a proto aby je chtělo nosit, musí mít k tomu nějaký minimálně „normální“ vztah. Pokud mu budou direktivně vybrány, jeho vztah k nošení bude od počátku pro Vás dosti těžký.

Snažte se při výběru dětských brýlí působit pozitivně, spíš chválit něco než nesouhlasit, stačí když řeknete "ty předchozí byly parádní" než říkat "v těchto vypadáš jak ucho".. Ono to pak Vaše dítě může vzít že je to obecně platné. Dnes je jiná doba, na výběr jsou modely barevné a hravé ale také i decentní. Navíc pro aktivní děti je spousta možností výběru opravdu odolných obrouček a dalších doplňků, které jsou naprosto úžasné pro zvládání pohybu a sportu. Bez problémů pak udělá váš prcek v brýlích kotrmelec a nic se neděje..

     

 


děti potřebují nosit brýle stále!

Pokud Vaše dítě má vadu zraku, kterou mu lékař změřil a má nosti brýle, pak je pro jeho zrak velmi důležité, aby je nosil pokud možno stále.
Celý zrakový systém si zvyká nějakou dobu na vše potřebné co mu oči dodávají
a občasné nasazování brýlí jedině jeho mozek mate - neví co je správně.

Podívejte se na ilustraci toho, jak vidí, pokud brýle nemá - pod obrázkem jsou čísla dioptrií a uvidíte změnu..

najeďte myší nad symbol dioptrie a zjistíte jak dítě "nevidí"   
line grey
 
vývoj očí u dětí

Zrak je pro člověka jedním z nejdůležitějších smyslů - získáváme jím přibližně 80 % informací a vjemů z našeho okolí. Proto je velmi podstatné nepromarnit nejdůležitější období vývoje zraku u Vašich dětí a věnovat mu maximální pozornost. Vývoj zraku u dětí je běh na krátkou trať ale s vysokým výkonem.

Člověk přichází na svět s nedokonalým zrakovým vnímáním, které se upravuje během prvních 7 let věku. Někteří v té době nosí na brýlích tzv. okluzor (plastový výlisek nebo náplast zakrývající oko). Oblast binokulárních vad je ve věku 3–7 let nejčastějším funkčním defektem zraku (asi 5–10 % populace). Při včasném odhalení a následné terapii mívají velmi dobrou prognózu nápravy.
Binokulární vidění je koordinovaná senzomotorická činnost obou očí, která má za úkol vytvořit obraz pozorovaného objektu. Binokulární vidění se vyvíjí od narození do 7 let věku dítěte.

Etapy binokulárního vidění:
1. fixační reflex (0–2 měsíce) – dítě se dívá jedním okem, druhé oko může fyziologicky zašilhat, 2. binokulární reflex (2. měsíc) – dítě se začíná dívat oběma očima, 3. reflex konvergence (3. měsíc) – dítě sleduje bližší i vzdálenější předměty, 4. reflex akomodace (4. měsíc) – schopnost zaostřit na bližší i vzdálenější předměty, 5. reflex fúze (6. měsíc) – spojení obrazů v jeden smyslový vjem, 6. upevňování binokulárních reflexů (přibližně 9. měsíc), 7. rozvoj prostorového vidění (od 1 roku), 8. stabilizace binokulárních reflexů (do 6 let).
Jestliže zasáhne do výše uvedených etap jakákoli porucha, přeruší se normální vývoj.

Proto lze jinak na náš život s dítětem aplikovat tyto poznatky na dané projevy a to co můžeme s dítětem dělat:

 • 6 týdnů - Sleduje světelný zdroj a zafixuje jej. Zasměje se na tvář maminky, vidí předměty ve vzdálenosti až 50 cm.
 • 3 měsíce - Sleduje a zafixuje pomalu se pohybující předmět před očima,stočí již obě oči dovnitř při zaostření na předmět.
 • 6 měsíců - Bezpečně sahá po hračkách.
 • 2 roky - Pozná jednoduché obrázky.
 • 3 roky - Pozná jednotlivá písmena.
 • 5 let - Pozná a pojmenuje řádky písmen na větší vzdálenost.

Jaké jsou příznaky, které by mohly znamenat, že dítě špatně vidí?
U novorozenců a batolat existují určité varovné příznaky, kterých by si mohli rodiče všimnout a které by mohly znamenat, že se zrakem nebo s okem u dítěte není něco v pořádku.
Mezi ně patří:
a) bloudivé nebo kroutivé pohyby očí,
c) dítě si vtláčí prstíky do očí,
d) trvalé a výrazné stočení jednoho nebo obou očí (zevně, dovnitř, nahoru nebo dolů),
e) dítě se výrazně brání zakrytí jednoho oka,
f) dítě nereaguje na nabízené předměty ani na světelné podněty (nezafixuje hračku, respektive nepodívá se upřeně na hračku).

Co by také nemělo být:
a) zašedlé, méně průhledné rohovky (zamlžené sklíčko od hodinek),
b) bělavý reflex od pozadí oka,
c) nereagující zorničky,
d) asymetrie očních štěrbin (jedna je například výrazně užší),
e) hnisavá sekrece z očí nebo výrazné slzení,
f) příliš velké oči.

Co může být normální:
a) občasné zašilhání,
b) občasné záškuby očí,
c) ve větší vzdálenosti se na nás dítě nedívá,
d) když je nemocné nebo nevrlé, nemusí reagovat na zrakové podněty.

Zdroj informací: internetová prezentace sancedetem.cz


Dětské brýle jsou důležitou zdravotní pomůckou, nezapomínejte na to..

U dětí v pozdějším věku mohou být známkami toho že špatně vidí nebo trpí nějakou oční chorobou následující projevy:

 1. pravidelné zakopávání a narážení do čehokoli
 2. nemají chuť číst
 3. nejsou si jisté při sportu nebo bezdůvodně nejeví o něj zájem
 4. zhoršené známky na vysvědčení
 5. zjevné problémy při soumraku anebo za tmy

Proto je velmi vhodné absolvovat s dětmi pravidelné vyšetření a to zhruba v době kolem 2 let věku dítěte a zajisté pak kolem 6. roku věku v době přípravy na školní docházku. Vyšetření neodkládejte a projděte jím i když u Vás se vada zraku nevyskytuje. budete mít jistotu že jste nic nenechali náhodě!

 

Několik zajímavostí:

 1. Rohovka oka má nejvíce nervových zakončení na těle
 2. U malých dětí je velká plasticita mozku a to umožňuje léčbu oslabených zrakových funkcí
 3. Vývoj a konečný počet dioptrií je předurčen geneticky. K ovlivnění lomivosti nebo délky oka nepomohou žádné oční cviky, hypnóza ani vitaminoterapie
 4. Novorozenci preferují černobílé předměty před barevnými
 5. U kojenců a batolat lze na základě výše uvedeného poznatku speciálním vyšetřením zjistit poměrně dobře zrakovou ostrost obou očí
 6. Po některých lécích užívaných v terapii dětského glaukomu se prodlužují řasy
 7. Je dobré zkusit občas dítěti zakrýt střídavě jedno a pak druhé oko. Pokud se výrazně brání zakrytí jednoho z nich, mohlo by to znamenat horší vidění nezakrytého oka


 
         


 

line

Pokud Vás zajímá více o nemocech zraku, můžete si stáhnout v PDF dokument s jejich vyjmenováním.

 
         

                       

           
 
co nejdůležitější vám nabízíme:

profesionální oční optika s certifikací Rodenstock
kontaktní čočky a brýlové obruby
dětská optika a zázemí pro rodiče s dětmi
specializace na sportovní brýle
vyšetření zraku na počkání i na objednávku
kontaktních čočky a jejich aplikace
servis zdarma* do konce životnosti brýlí
značky které nabízíme:

dámy a páni -- RAY-BAN | DOLCE A GABANA | VERSACE | TAG HEUER | JAGUAR | BLAC | GUCCI | JIMY CHOO | RODENSTOCK | PORCHE DESIGN | MERCEDES BENZ | DIESEL | JIL SANDER | SALVATORE FERAGAMO | VOGUE | BOGNER | EMPORIO ARMANI
sport -- ADIDAS | OAKLAY | GLORYFY | RODENSTOCK | NIKE | PUMA
dětské brýle -- ACTIVE | NIKE | ESPRIT | RAY-BAN | GUCCI | YOUPI
kontaktní čočky -- JOHNSON A JOHNSON (Acuvue) | COOPER VISION (Biofinity, Proclear, My Day) | ALCON (produkty - AirOptics, Dailies, Opti-Free)

 


© Optika Fénix
všechna práva vyhrazena
idea & image & power
© Max Portman
Optika Fénix si vyhrazuje právo změny podmínek akcí podle aktuální situace a možností v dodávce produktů. Uvedené obchodní značky jsou chráněny právy jejich vlastníků.
  otevírací doba prodejny:

pondělí
úterý
středa
čtvrtek
pátek
sobota
8.00 - 17.30
8.00 - 17.30
8.00 - 17.30
8.00 - 17.30
8.00 - 17.30
9.00 - 11.00
   
mobile: +420 777 744 574
line: +420 573 331 628

e-mail: fenix@optikafenix.cz
mapa: Google Maps » ••